statystyki

Będą nowe ujawnienia w sprawozdaniu finansowym

autor: Katarzyna Trzpioła11.12.2017, 09:30; Aktualizacja: 11.12.2017, 09:31
Od 1 stycznia 2018 r. będzie obowiązywała ustawa z 9 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej.

Od 1 stycznia 2018 r. będzie obowiązywała ustawa z 9 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej.źródło: ShutterStock

Ponoszone koszty, związane z pracami badawczymi i rozwojowymi, niestanowiące aktywowanych wartości niematerialnych i prawnych, nie są wyodrębnione w systemie rachunkowości jednostki. Dlatego faktyczna wysokość nakładów na B+R nie jest znana. Od przyszłego roku to się zmieni.

Od 1 stycznia 2018 r. będzie obowiązywała ustawa z 9 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej. Wprowadza ona m.in. zmiany do prawa bilansowego i podatkowego w rozliczaniu nakładów na prace rozwojowe i badawcze.

Zapis w informacji dodatkowej

W sprawozdaniu finansowym będzie obowiązek zawierania w informacji dodatkowej (w drugiej jej części) danych o kosztach związanych z pracami badawczymi i pracami rozwojowymi, które nie zostały zakwalifikowane zgodnie z art. 33 ust. 2 ustawy o rachunkowości do wartości niematerialnych i prawnych. Chodzi o informację dodatkową przygotowaną zgodnie z załącznikiem nr 1 do ustawy o rachunkowości. Jest on przeznaczony dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji. Oznacza to, że takiego obowiązku nie będą mieli przedsiębiorcy korzystający z załącznika nr 4, czyli jednostki mikro, i z załącznika nr 5, czyli jednostki małe korzystające z uproszczeń odnoszących się do sprawozdania finansowego. Jednak będą mogli ujawnić te dane dobrowolnie.

Ten nowy obowiązek zamieszczania takich danych wynika też z tego, że na mocy zmian wprowadzonych tą ustawą przedsiębiorcy będą mogli w większym stopniu korzystać z uproszczeń i udogodnień finansowych oraz podatkowych związanych z działaniami innowacyjnymi. Niektóre formy wsparcia, a także to, że duża część podmiotów korzysta z uproszczeń podatkowych w księgach rachunkowych, powodują, iż dotychczas w sprawozdaniach finansowych nie były w wystarczającym stopniu ujmowane informacje o nakładach na rozwój.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane