Weekendowy nalot na Wólkę Kosowską, podczas którego zabezpieczono nielegalne towary o wartości ok. 60 mln zł, to dopiero początek walki z procederem – zapowiedział na wczorajszej konferencji Marian Banaś, szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
Celem reformy, w ramach której 1 marca br. powstała KAS, było zarówno usprawnienie obsługi podatników, jak i skuteczniejsza walka z wyłudzeniami podatków. Dziś nie ma już więc oddzielnych urzędów skarbowych, celnych i kontroli skarbowej oraz izb skarbowych i celnych. Teraz działają izby administracji skarbowej, którym podlegają urzędy skarbowe i urzędy celno-skarbowe. Resort finansów już chwali się efektami działania nowego systemu.
– W ciągu 9 miesięcy wszczęliśmy 65 tys. postępowań przygotowawczych, zarzuty postawiono ponad 33 tys. osób, a wyroki skazujące zapadły wobec 16 tys. – wyliczał Marian Banaś. I dodał, że w stosunku do ponad 71 tys. osób organy nałożyły mandaty karne.
Szef KAS przypomniał też, że w pierwszej kolejności zajęto się walką z wyłudzeniami podatków w obrocie paliwem. Dzięki temu w pierwszym półroczu 2017 r. wpływy z VAT zwiększyły się o ok. 2,5 mld.
Teraz fiskus pod lupę bierze nielegalne towary i w tym kierunku prowadzone mają być regularne kontrole. Za polską stolicę podróbek uchodzi Wólka Kosowska i to głównie tam urzędnicy mają prowadzić działania. – Jednak gdyby okazało się, że handlarze spróbują zorganizować taką działalność w innym miejscu, to oczywiście przekierujemy tam siły – zapewnił szef KAS.
Z kolei Piotr Tałałaj, oficer prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, podkreślił, że Polacy nie zdają sobie sprawy ze szkodliwości podrabianych towarów. To, że są one często niebezpieczne dla naszego zdrowia, potwierdzają badania laboratoryjne. Przykładowo w jednej partii zatrzymanych butów wykryto związki ołowiu 200-krotnie przekraczające dopuszczalną normę.
Eksperci są jednak bardziej powściągliwi w ocenie działalności fiskusa. – Jest zdecydowanie za wcześnie, by ogłaszać wielki sukces KAS czy prognozować porażkę reformy. Została ona wdrożona raptem 9 miesięcy temu – komentuje Michał Goj, doradca podatkowy i partner w EY.
– Trzeba pamiętać, że walka z przestępczością to ważny, ale tylko jeden z wielu obszarów działań KAS – podkreśla ekspert. Jego zdaniem równie ważne są takie elementy, jak poziom obsługi podatników, merytoryczna jakość wydawanych orzeczeń czy podnoszenie zaufania podatników do organów państwowych. A takimi osiągnięciami podczas wczorajszej konferencji fiskus się nie pochwalił.