Który paragraf jest właściwy dla odsetek

autor: Marcin Nagórek04.12.2017, 09:28; Aktualizacja: 04.12.2017, 10:50
Paragraf 092 jest oznaczony jako Wpływy z pozostałych odsetek

Paragraf 092 jest oznaczony jako Wpływy z pozostałych odsetekźródło: ShutterStock

Mam problem z klasyfikacją odsetek w dwóch sytuacjach. Pierwsza dotyczy zaklasyfikowania w odpowiednim paragrafie dochodów z odsetek od naszych środków na rachunkach bankowych, a druga klasyfikacji działu/rozdziału/paragrafu, ale wydatków – odsetek od zaciągniętych przez gminę pożyczek/kredytów. Jak prawidłowo powinno to wyglądać?

Zgodnie z ar t. 5 ust. 2 pkt 4 lit. b ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych dochodami publicznymi są dochody z mienia jednostek sektora finansów publicznych, do których zalicza się w szczególności odsetki od środków na rachunkach bankowych. Katalog dochodów z mienia jednostek jest zatem otwarty. Z kolei w art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego postanowiono, że źródłami dochodów własnych gminy są odsetki od środków finansowych gromadzonych na rachunkach bankowych gminy, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.

Aby jednak właściwie ocenić klasyfikację budżetową wspomnianych dochodów odsetkowych, należy się odwołać do stosownych regulacji rozporządzenia ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, a dokładniej do załącznika nr 3 Klasyfikacja paragrafów dochodów, przychodów i środków (z objaśnieniami). Tam w par. 089–092 ustawodawca przewidział wiele przypadków klasyfikacji odsetek w zależności od źródła ich pochodzenia. Wydaje się jednak, że optymalnym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z par. 097 bądź 092.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane