statystyki

Który paragraf jest właściwy dla odsetek

autor: Marcin Nagórek04.12.2017, 09:28; Aktualizacja: 04.12.2017, 10:50
Paragraf 092 jest oznaczony jako Wpływy z pozostałych odsetek

Paragraf 092 jest oznaczony jako Wpływy z pozostałych odsetekźródło: ShutterStock

Mam problem z klasyfikacją odsetek w dwóch sytuacjach. Pierwsza dotyczy zaklasyfikowania w odpowiednim paragrafie dochodów z odsetek od naszych środków na rachunkach bankowych, a druga klasyfikacji działu/rozdziału/paragrafu, ale wydatków – odsetek od zaciągniętych przez gminę pożyczek/kredytów. Jak prawidłowo powinno to wyglądać?

Zgodnie z ar t. 5 ust. 2 pkt 4 lit. b ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych dochodami publicznymi są dochody z mienia jednostek sektora finansów publicznych, do których zalicza się w szczególności odsetki od środków na rachunkach bankowych. Katalog dochodów z mienia jednostek jest zatem otwarty. Z kolei w art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego postanowiono, że źródłami dochodów własnych gminy są odsetki od środków finansowych gromadzonych na rachunkach bankowych gminy, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.

Aby jednak właściwie ocenić klasyfikację budżetową wspomnianych dochodów odsetkowych, należy się odwołać do stosownych regulacji rozporządzenia ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, a dokładniej do załącznika nr 3 Klasyfikacja paragrafów dochodów, przychodów i środków (z objaśnieniami). Tam w par. 089–092 ustawodawca przewidział wiele przypadków klasyfikacji odsetek w zależności od źródła ich pochodzenia. Wydaje się jednak, że optymalnym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z par. 097 bądź 092.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane