Jak prawidłowo zinwentaryzować działki budowlane?

autor: Karolina Pawlak27.11.2017, 08:29; Aktualizacja: 27.11.2017, 08:44
Zasady dotyczące inwentaryzacji gruntów mogą być stosowane do środków trwałych trudno dostępnych, takich jak sieci wodociągowe, jak również wszystkie inne sieci znajdujące się pod ziemią.

Zasady dotyczące inwentaryzacji gruntów mogą być stosowane do środków trwałych trudno dostępnych, takich jak sieci wodociągowe, jak również wszystkie inne sieci znajdujące się pod ziemią.źródło: ShutterStock

Nieruchomości zaliczane do gruntów powinny być inwentaryzowane metodą weryfikacji. W praktyce pojawiają się wątpliwości, jak ją przeprowadzić, a to ma ogromne znaczenie dziś, gdy jednostki samorządu terytorialnego przygotowują się do programu Mieszkania plus.

Weryfikacja tych składników majątku ma na celu porównanie dokumentów związanych z ich posiadaniem z zapisami dokonanymi w księgach rachunkowych (w tym m.in. w ewidencji środków trwałych). W praktyce często wiele wątpliwości budzi to, jakie dokumenty należy wykorzystać przy tej weryfikacji.

Ustawodawca, posługując się w art. 26 ustawy o rachunkowości określeniem „odpowiednie dokumenty”, nie ustalił ich katalogu. Nie jest to jednak zaniedbanie ustawodawcy, ale działanie wynikające z potrzeby nieograniczania sposobu dokumentowania poszczególnych decyzji gospodarczych, które ze swej natury są indywidualne i różnorodne. Można mówić o co najmniej kilku różnych „odpowiednich dokumentach” dotyczących nieruchomości gruntowych. Mogą to być: akt notarialny, faktura zakupu, umowa darowizny itp. Będą one odpowiednie dla wprowadzenia gruntów do ewidencji księgowej. Z kolei akt notarialny potwierdzający sprzedaż i związana z nim faktura czy decyzja o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności są odpowiednim dokumentem wyksięgowania mienia ze stanu posiadania jednostki.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane