statystyki

Sprawozdania finansowe: Obowiązuje już nowa wersja KSR 1

autor: Katarzyna Trzpioła27.11.2017, 08:29; Aktualizacja: 27.11.2017, 08:50
Podatki

Komitet Standardów Rachunkowości zaktualizował KSR nr 1 „Rachunek przepływów pieniężnych”.źródło: ShutterStock

Ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzanych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2017 r. Uwzględniono w niej zmienioną strukturę aktywów bilansu.

Komitet Standardów Rachunkowości zaktualizował KSR nr 1 „Rachunek przepływów pieniężnych”. Zmiany w standardzie były podyktowane koniecznością dostosowania do znowelizowanej ustawy o rachunkowości. Dlatego nowa wersja uwzględnia, że zgodnie z ustawą o rachunkowości, do sporządzania rachunku przepływów pieniężnych są zobowiązane jednostki, których roczne sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowi badania i ogłaszania, z uwzględnieniem uproszczeń, które mogą stosować jednostki mikro i małe. Ponadto KSR 1 określa szczegółowe zasady sporządzania rachunku przepływów pieniężnych zgodnie z wymogami załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości.

Zawiera on też reguły sporządzania skonsolidowanego rachunku przepływów pieniężnych zapewniające jego zgodność z rozporządzeniem ministra finansów z 25 września 2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (Dz.U. poz. 1327 i Dz.U. z 2015 r. poz. 1957).


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane