statystyki

MF o noweli CIT: Źle nas zrozumieliście. Eksperci: To poprawcie ustawę

autor: Tomasz Jóźwik15.11.2017, 07:39; Aktualizacja: 15.11.2017, 11:04
prawo, biznes, dokument

Uchwalona przez parlament nowelizacja ustawy o CIT zakłada opodatkowanie gotówki, za którą osoby prawne (np. firmy) obejmują udziały w spółkach kapitałowych.źródło: ShutterStock

Absurdalne i szkodliwe – to najczęstsze komentarze do przepisów mówiących o opodatkowaniu podwyższenia kapitału w spółkach.

Uchwalona przez parlament nowelizacja ustawy o CIT zakłada opodatkowanie gotówki, za którą osoby prawne (np. firmy) obejmują udziały w spółkach kapitałowych. Po naszym wczorajszym tekście opisującym problem dotyczący tysięcy już działających spółek, a także dopiero powstających, głos zabrało Ministerstwo Finansów.

„W związku z wątpliwościami związanymi z treścią znowelizowanego art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (...) informujemy, iż przychód na podstawie wspomnianego artykułu może powstać wyłącznie w przypadku wniesienia do spółki lub spółdzielni wkładu niepieniężnego. Wynika to zarówno z istoty omawianej regulacji (jej celu), jak również z jej brzmienia” – napisał w piśmie do redakcji resort, w którym powstał projekt nowych regulacji. Innymi słowy ministerstwo wyjaśnia, że intencją nie było objęcie podatkiem także gotówki, ale utrzymanie w mocy dotychczasowych przepisów. Zgodnie z nimi osoby prawne płaciły podatek, jeśli wnosiły do firmy wkłady niepieniężne, czyli na przykład nieruchomość.

– Intencje ministerstwa nie zmieniają brzmienia przepisu. Przecież sformułowanie o wkładach niepieniężnych znajdowało się w nich dotychczas nie bez przyczyny. Zapewne resort wyda teraz interpretację ogólną, jak należy nowe regulacje interpretować, i tym samym zamknie temat. Ale najwłaściwszym rozwiązaniem byłaby nowelizacja ustawy – uważa Piotr Liss, doradca podatkowy, partner w firmie RSM Poland.

Wydanie interpretacji ogólnej spowoduje, że urzędy skarbowe będą jednolicie stosować kontrowersyjne przepisy, tzn. nie będą domagać się podatku związanego z kupnem akcji lub udziałów w spółce kapitałowej.

Na wydanie ogólnej interpretacji lub zmianę ustawy czasu jest niewiele. Nowe przepisy czekają na podpis prezydenta. Mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • prawnik(2017-11-15 10:22) Zgłoś naruszenie 40

    "Na wydanie ogólnej interpretacji lub zmianę ustawy czasu jest niewiele" - i znów stanie na wydaniu prawa powielaczowego. Że ustawę należy rozumieć inaczej, niż jest napisana. I to prawo powielaczowe będzie obowiązywać, aż do mommentu, gdy za 6 lat bez jednego dnia US w Pcimsku Zapupnym nie zacznie ścigać przedsiębiorstwa X, mówiąc (słusznie): "Ale w ustawie stoi, że podatek się należy".

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane