statystyki

MF o noweli CIT: Źle nas zrozumieliście. Eksperci: To poprawcie ustawę

autor: Tomasz Jóźwik15.11.2017, 07:39; Aktualizacja: 15.11.2017, 11:04
prawo, biznes, dokument

Uchwalona przez parlament nowelizacja ustawy o CIT zakłada opodatkowanie gotówki, za którą osoby prawne (np. firmy) obejmują udziały w spółkach kapitałowych.źródło: ShutterStock

Absurdalne i szkodliwe – to najczęstsze komentarze do przepisów mówiących o opodatkowaniu podwyższenia kapitału w spółkach.

Uchwalona przez parlament nowelizacja ustawy o CIT zakłada opodatkowanie gotówki, za którą osoby prawne (np. firmy) obejmują udziały w spółkach kapitałowych. Po naszym wczorajszym tekście opisującym problem dotyczący tysięcy już działających spółek, a także dopiero powstających, głos zabrało Ministerstwo Finansów.

„W związku z wątpliwościami związanymi z treścią znowelizowanego art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (...) informujemy, iż przychód na podstawie wspomnianego artykułu może powstać wyłącznie w przypadku wniesienia do spółki lub spółdzielni wkładu niepieniężnego. Wynika to zarówno z istoty omawianej regulacji (jej celu), jak również z jej brzmienia” – napisał w piśmie do redakcji resort, w którym powstał projekt nowych regulacji. Innymi słowy ministerstwo wyjaśnia, że intencją nie było objęcie podatkiem także gotówki, ale utrzymanie w mocy dotychczasowych przepisów. Zgodnie z nimi osoby prawne płaciły podatek, jeśli wnosiły do firmy wkłady niepieniężne, czyli na przykład nieruchomość.

– Intencje ministerstwa nie zmieniają brzmienia przepisu. Przecież sformułowanie o wkładach niepieniężnych znajdowało się w nich dotychczas nie bez przyczyny. Zapewne resort wyda teraz interpretację ogólną, jak należy nowe regulacje interpretować, i tym samym zamknie temat. Ale najwłaściwszym rozwiązaniem byłaby nowelizacja ustawy – uważa Piotr Liss, doradca podatkowy, partner w firmie RSM Poland.

Wydanie interpretacji ogólnej spowoduje, że urzędy skarbowe będą jednolicie stosować kontrowersyjne przepisy, tzn. nie będą domagać się podatku związanego z kupnem akcji lub udziałów w spółce kapitałowej.

Na wydanie ogólnej interpretacji lub zmianę ustawy czasu jest niewiele. Nowe przepisy czekają na podpis prezydenta. Mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • prawnik(2017-11-15 10:22) Zgłoś naruszenie 40

    "Na wydanie ogólnej interpretacji lub zmianę ustawy czasu jest niewiele" - i znów stanie na wydaniu prawa powielaczowego. Że ustawę należy rozumieć inaczej, niż jest napisana. I to prawo powielaczowe będzie obowiązywać, aż do mommentu, gdy za 6 lat bez jednego dnia US w Pcimsku Zapupnym nie zacznie ścigać przedsiębiorstwa X, mówiąc (słusznie): "Ale w ustawie stoi, że podatek się należy".

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane