statystyki

Trzy zmiany, które uderzą w finansowanie przedsiębiorstw [WYWIAD]

autor: Katarzyna Jędrzejewska15.11.2017, 07:15; Aktualizacja: 15.11.2017, 08:24
Na jakie zmiany w prawie podatkowym muszą przygotować się przedsiębiorcy?

Na jakie zmiany w prawie podatkowym muszą przygotować się przedsiębiorcy?źródło: ShutterStock

- Jeżeli otrzymana przez podatnika kwota przekroczy jego rynkową zdolność kredytową, to fiskus będzie mógł wyrzucić odsetki z kosztów uzyskania przychodu - mówi Paweł Toński w rozmowie z DGP.

Już tylko na podpis prezydenta czeka nowelizacja ustaw o PIT, CIT i ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. Na jakie zmiany powinni zwrócić uwagę przedsiębiorcy, myśląc o finansowaniu swojej działalności?

Wymieniłbym trzy najważniejsze. Pierwsza zmiana to ograniczenia w zakresie finansowania dłużnego. Bez ograniczeń odsetki będą kosztem uzyskania przychodu tylko do wysokości 3 mln zł rocznie. Powyżej będą limitowane, a limitem będzie 30 proc. wskaźnika EBIDTA.

Co to w praktyce oznacza?

Dotychczas podatkowe ograniczenia w tym zakresie dotyczyły wyłącznie podmiotów powiązanych i odsetek od finansowania udzielanego pomiędzy tymi podmiotami. Teraz będą dotyczyć jakiegokolwiek finansowania, nie tylko od podmiotów powiązanych. W szczególności będą dotyczyć odsetek od kredytów udzielanych przez banki. Podmioty zaciągające duże kredyty w bankach muszą zmierzyć się z możliwym istotnym ograniczeniem ich kosztów podatkowych.

Mimo że ekonomicznie będą je ponosić.

Tak, oczywiście. I nie muszą to być wcale koszty związane z przepływami pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Ale powiązanymi również. I w tym zakresie, na etapie prac sejmowych dodano tzw. małą klauzulę cen transferowych. Jak ją rozumieć?


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane