statystyki

My po swojemu będziemy walczyć z szarą strefą

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto15.11.2017, 07:39; Aktualizacja: 15.11.2017, 08:12
Jedną z propozycji jest umożliwienie przedsiębiorcom-podatnikom VAT ubiegania się o specjalny status.

Jedną z propozycji jest umożliwienie przedsiębiorcom-podatnikom VAT ubiegania się o specjalny status.źródło: ShutterStock

MF nie wprowadza certyfikowanego podatnika i z dystansem patrzy na propozycję Komisji Europejskiej. Na początku października KE opublikowała projekt rozporządzenia, które ma być elementem głębokiej reformy systemu VAT w Unii Europejskiej. Po zmianach miałby on być bardziej odporny na wyłudzenia i nadużycia podatkowe, na których dziś według wyliczeń KE kraje Unii tracą ok. 50 mld euro rocznie.

Jedną z propozycji jest umożliwienie przedsiębiorcom-podatnikom VAT ubiegania się o specjalny status. W zamian za dobrowolną pełną przejrzystość wobec fiskusa mogliby oni uzyskiwać coś w rodzaju certyfikatu rzetelności. Wyróżniałoby ich to pozytywnie w obrocie gospodarczym i zapewniało spokój od wnikliwych kontroli służb skarbowych.

Pomysł wprowadzenia instytucji tzw. rzetelnego podatnika pojawiał się jeszcze za rządów PO-PSL. Ustanowienia tzw. karty rzetelnego podatnika w ordynacji podatkowej chciało w 2014 r. ówczesne Ministerstwo Gospodarki. Rzetelny podatnik miał korzystać z szeregu preferencji, m.in. mieć pewność co do braku kontroli w określonym czasie czy gwarancję terminowego zwrotu VAT-u. Miał mieć również ulgę w odsetkach za zaległości podatkowe. Wszystko za dobrowolne poddanie się prześwietlaniu przez fiskusa.

Wpływy z VAT

Wpływy z VAT

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane