statystyki

My po swojemu będziemy walczyć z szarą strefą

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto15.11.2017, 07:39; Aktualizacja: 15.11.2017, 08:12
Jedną z propozycji jest umożliwienie przedsiębiorcom-podatnikom VAT ubiegania się o specjalny status.

Jedną z propozycji jest umożliwienie przedsiębiorcom-podatnikom VAT ubiegania się o specjalny status.źródło: ShutterStock

MF nie wprowadza certyfikowanego podatnika i z dystansem patrzy na propozycję Komisji Europejskiej. Na początku października KE opublikowała projekt rozporządzenia, które ma być elementem głębokiej reformy systemu VAT w Unii Europejskiej. Po zmianach miałby on być bardziej odporny na wyłudzenia i nadużycia podatkowe, na których dziś według wyliczeń KE kraje Unii tracą ok. 50 mld euro rocznie.

Jedną z propozycji jest umożliwienie przedsiębiorcom-podatnikom VAT ubiegania się o specjalny status. W zamian za dobrowolną pełną przejrzystość wobec fiskusa mogliby oni uzyskiwać coś w rodzaju certyfikatu rzetelności. Wyróżniałoby ich to pozytywnie w obrocie gospodarczym i zapewniało spokój od wnikliwych kontroli służb skarbowych.

Pomysł wprowadzenia instytucji tzw. rzetelnego podatnika pojawiał się jeszcze za rządów PO-PSL. Ustanowienia tzw. karty rzetelnego podatnika w ordynacji podatkowej chciało w 2014 r. ówczesne Ministerstwo Gospodarki. Rzetelny podatnik miał korzystać z szeregu preferencji, m.in. mieć pewność co do braku kontroli w określonym czasie czy gwarancję terminowego zwrotu VAT-u. Miał mieć również ulgę w odsetkach za zaległości podatkowe. Wszystko za dobrowolne poddanie się prześwietlaniu przez fiskusa.

Wpływy z VAT

Wpływy z VAT

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane