statystyki

Parkowanie w miejscu zamieszkania pozwala odliczać cały VAT

autor: Łukasz Zalewski13.11.2017, 07:37; Aktualizacja: 13.11.2017, 09:15
WSA zwrócił uwagę na pogląd, jaki ukształtował się na gruncie przepisów o PIT – że przejazdy autem służbowym między miejscem zamieszkania i pracą handlowców nie są świadczeniem dla pracownika.

WSA zwrócił uwagę na pogląd, jaki ukształtował się na gruncie przepisów o PIT – że przejazdy autem służbowym między miejscem zamieszkania i pracą handlowców nie są świadczeniem dla pracownika.źródło: ShutterStock

Firma może odliczać 100 proc. VAT od wydatków związanych z samochodami, jeśli pracujący dla niej handlowcy parkują służbowe auta pod domem, a sama wprowadziła stosowne regulacje i zabezpieczenia – potwierdził po raz kolejny NSA. Wcześniej tak samo sąd kasacyjny orzekł m.in. 21 lutego br. (sygn. akt I FSK 1200/15, I FSK 1201/15) oraz 23 czerwca br. (sygn. akt I FSK 2151/15).

Chodziło o spółkę zatrudniającą regionalnych kierowników sprzedaży i przedstawicieli handlowych. Handlowcy dostali samochody służbowe, a spółka zapisała w regulaminie, że auta mogą być wykorzystywane wyłącznie do działalności biznesowej w godzinach pracy. Przebieg pojazdu miał być kontrolowany za pomocą systemu GPS. Spółka zapewniała, że będzie spełniać wymogi określone w art. 86a ust. 7 ustawy o VAT.

Przewidywała, że po zakończeniu dnia pracownicy będą mogli parkować samochody w miejscu zamieszkania. Gdyby bowiem mieli odstawiać auta do firmy, musieliby pokonywać codziennie dodatkowo od 80 do 300 km.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane