statystyki

Sprzedaż budynku po dwóch latach używania też jest bez VAT

autor: Patrycja Dudek20.11.2017, 08:30; Aktualizacja: 20.11.2017, 09:15
Fiskus stwierdził, że VAT się należał, bo po przebudowie nie doszło do ponownego pierwszego zasiedlenia.

Fiskus stwierdził, że VAT się należał, bo po przebudowie nie doszło do ponownego pierwszego zasiedlenia.źródło: ShutterStock

Kto wybuduje lub istotnie ulepszy budynek i będzie go wykorzystywał na własne potrzeby przez co najmniej dwa lata, ten powinien sprzedać go bez podatku od towarów i usług.

To sedno wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie polskich przepisów dotyczących zwolnienia z VAT sprzedaży nieruchomości. Chodziło o to, co rozumieć przez pierwsze zasiedlenie. Od tego zależy, czy sprzedaż nieruchomości będzie zwolniona z VAT.

Ustawa o VAT mówi, że pierwsze zasiedlenie to „oddanie do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu”. Fiskus rozumiał to tak, że nowo wybudowane (lub przebudowane) nieruchomości muszą być przed sprzedażą wynajęte, wydzierżawione lub przynajmniej raz sprzedane.

Nie dopuszczał natomiast myśli, że może to być także używanie (np. budynku) na własne potrzeby, np. jako siedziby firmy. I w tym zakresie TSUE orzekł, że polskie regulacje są niezgodne z dyrektywą o VAT. Uznał, że wystarczy, aby pierwszy właściciel sam używał nieruchomości na własne potrzeby przez co najmniej dwa lata. Po upływie tego terminu sprzedaż też będzie zwolniona z VAT.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane