statystyki

Ostatnia szansa na poprawki w PIT i CIT. Juz wkrótce duża nowelizacja podatków dochodowych

autor: Łukasz Zalewski13.11.2017, 09:12; Aktualizacja: 13.11.2017, 09:28
Duża nowelizacja ustaw o PIT i CIT czeka już tylko na przyjęcie przez Senat i podpis prezydenta.

Duża nowelizacja ustaw o PIT i CIT czeka już tylko na przyjęcie przez Senat i podpis prezydenta.źródło: ShutterStock

Duża nowelizacja podatków dochodowych jest już na ostatniej prostej. Została przyjęta przez Sejm, a jutro ma się nią zająć Senat. Warto, by wprowadził w niej jeszcze zmiany.

Specjaliści podatkowi uważają m.in., że należy doprecyzować przepisy dotyczące finansowania dłużnego. Od 1 stycznia 2018 r. mają one zastąpić obecne regulacje dotyczące niedostatecznej kapitalizacji. Zakładają, że po przekroczeniu limitów ustawowych do kosztów uzyskania przychodów nie będzie można zaliczać odsetek od kredytów i pożyczek nie tylko od podmiotów powiązanych (tak jest obecnie), lecz także od podmiotów niepowiązanych, czyli np. odsetek od kredytów bankowych. Ograniczeniami objęte będą też opłaty, prowizje, premie, a nawet część odsetkowa raty leasingowej. Ale projekt nie wskazuje jednoznacznie, czy chodzi o leasing finansowy, czy operacyjny. Zdaniem doradcy podatkowego Radosława Kowalskiego wątpliwości rozwiałoby odesłanie w projekcie do stosownej definicji w ustawie o CIT. Otwarte pozostaje też pytanie, co z finansowaniem w ramach umowy faktoringu.

Kolejnej zmiany domaga się Centrum Cen Transferowych. Chodzi o wprowadzany limit wydatków na usługi niematerialne i prawne, które mogą być zaliczane do KUP. Ma on wynieść 5 proc. wskaźnika EBITDA (z uwzględnieniem kwoty wolnej – 3 mln zł). Obejmie np. opłaty licencyjne dotyczące technologii i znaków towarowych, a także usług świadczonych między podmiotami powiązanymi. Centrum zwraca uwagę, że ograniczenie odliczalności tych koszów będzie istotnie zmniejszało atrakcyjność inwestycji zagranicznych w Polsce. Większość opłat licencyjnych i usług wewnątrzgrupowych jest bowiem niezbędna do prowadzenia działalności produkcyjnej i dystrybucyjnej. Centrum domaga się wyłączenia z nowelizacji ustawy o CIT projektowanego art. 15e lub istotnego zwiększenia puli kosztów do 25 proc. EBITDA. – Planowana zmiana będzie oznaczała faktyczne podniesienie podatków oraz obniżenie rentowności dla przedsiębiorców – zauważa Sylwia Rzymkowska, prezes CCT.

Doprecyzować należy też regulacje dotyczące nowego minimalnego podatku dochodowego od budynków handlowo-usługowych oraz biurowych o wartości przekraczającej 10 mln zł. Zdaniem ekspertów będzie on karą dla podatników, którzy na początku działalności w naturalny sposób wykazują straty. Po zmianach, mimo że nieruchomość nie przyniesie im dochodów, będą musieli zapłacić podatek.

Z punktu widzenia podatnika

WADY

● Zmiany w niedostatecznej kapitalizacji.

● Wprowadzenie w CIT dodatkowego źródła przychodów – kapitały pieniężne.

● Wprowadzenie minimalnego podatku dochodowego od budynków handlowo-usługowych oraz biurowych.

● Ograniczenie kosztów finansowania na nabycie udziałów, jeżeli są one potrącane z przychodem przedsiębiorstwa nabytej spółki.

● Wprowadzenie limitu dotyczącego zaliczania wydatków na usługi niematerialne do kosztów uzyskania przychodów.

● Nieuznawanie nagród wypłacanych pracownikom z zysku firmy po jego opodatkowaniu za koszt uzyskania przychodów.

● Zawężenie kręgu osób, które będą mogły odliczyć 50-proc. koszty uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich w PIT.

ZALETY

● Podwyższenie progu jednorazowej amortyzacji środków trwałych.

● Uelastycznienie warunków zakładania podatkowych grup kapitałowych.

● Podwyższenie limitów zwolnień podatkowych, dotyczących:

● zapomóg otrzymanych w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, funduszy związków zawodowych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra,

● świadczeń otrzymanych przez pracownika z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,

● wygranych w konkursach i grach oraz przy sprzedaży premiowej,

● dopłat do wypoczynku dzieci i młodzieży.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane