statystyki

Ostatnia szansa na poprawki w PIT i CIT. Juz wkrótce duża nowelizacja podatków dochodowych

autor: Łukasz Zalewski13.11.2017, 09:12; Aktualizacja: 13.11.2017, 09:28
Duża nowelizacja ustaw o PIT i CIT czeka już tylko na przyjęcie przez Senat i podpis prezydenta.

Duża nowelizacja ustaw o PIT i CIT czeka już tylko na przyjęcie przez Senat i podpis prezydenta.źródło: ShutterStock

Duża nowelizacja podatków dochodowych jest już na ostatniej prostej. Została przyjęta przez Sejm, a jutro ma się nią zająć Senat. Warto, by wprowadził w niej jeszcze zmiany.

Specjaliści podatkowi uważają m.in., że należy doprecyzować przepisy dotyczące finansowania dłużnego. Od 1 stycznia 2018 r. mają one zastąpić obecne regulacje dotyczące niedostatecznej kapitalizacji. Zakładają, że po przekroczeniu limitów ustawowych do kosztów uzyskania przychodów nie będzie można zaliczać odsetek od kredytów i pożyczek nie tylko od podmiotów powiązanych (tak jest obecnie), lecz także od podmiotów niepowiązanych, czyli np. odsetek od kredytów bankowych. Ograniczeniami objęte będą też opłaty, prowizje, premie, a nawet część odsetkowa raty leasingowej. Ale projekt nie wskazuje jednoznacznie, czy chodzi o leasing finansowy, czy operacyjny. Zdaniem doradcy podatkowego Radosława Kowalskiego wątpliwości rozwiałoby odesłanie w projekcie do stosownej definicji w ustawie o CIT. Otwarte pozostaje też pytanie, co z finansowaniem w ramach umowy faktoringu.

Kolejnej zmiany domaga się Centrum Cen Transferowych. Chodzi o wprowadzany limit wydatków na usługi niematerialne i prawne, które mogą być zaliczane do KUP. Ma on wynieść 5 proc. wskaźnika EBITDA (z uwzględnieniem kwoty wolnej – 3 mln zł). Obejmie np. opłaty licencyjne dotyczące technologii i znaków towarowych, a także usług świadczonych między podmiotami powiązanymi. Centrum zwraca uwagę, że ograniczenie odliczalności tych koszów będzie istotnie zmniejszało atrakcyjność inwestycji zagranicznych w Polsce. Większość opłat licencyjnych i usług wewnątrzgrupowych jest bowiem niezbędna do prowadzenia działalności produkcyjnej i dystrybucyjnej. Centrum domaga się wyłączenia z nowelizacji ustawy o CIT projektowanego art. 15e lub istotnego zwiększenia puli kosztów do 25 proc. EBITDA. – Planowana zmiana będzie oznaczała faktyczne podniesienie podatków oraz obniżenie rentowności dla przedsiębiorców – zauważa Sylwia Rzymkowska, prezes CCT.

Doprecyzować należy też regulacje dotyczące nowego minimalnego podatku dochodowego od budynków handlowo-usługowych oraz biurowych o wartości przekraczającej 10 mln zł. Zdaniem ekspertów będzie on karą dla podatników, którzy na początku działalności w naturalny sposób wykazują straty. Po zmianach, mimo że nieruchomość nie przyniesie im dochodów, będą musieli zapłacić podatek.

Z punktu widzenia podatnika

WADY

● Zmiany w niedostatecznej kapitalizacji.

● Wprowadzenie w CIT dodatkowego źródła przychodów – kapitały pieniężne.

● Wprowadzenie minimalnego podatku dochodowego od budynków handlowo-usługowych oraz biurowych.

● Ograniczenie kosztów finansowania na nabycie udziałów, jeżeli są one potrącane z przychodem przedsiębiorstwa nabytej spółki.

● Wprowadzenie limitu dotyczącego zaliczania wydatków na usługi niematerialne do kosztów uzyskania przychodów.

● Nieuznawanie nagród wypłacanych pracownikom z zysku firmy po jego opodatkowaniu za koszt uzyskania przychodów.

● Zawężenie kręgu osób, które będą mogły odliczyć 50-proc. koszty uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich w PIT.

ZALETY

● Podwyższenie progu jednorazowej amortyzacji środków trwałych.

● Uelastycznienie warunków zakładania podatkowych grup kapitałowych.

● Podwyższenie limitów zwolnień podatkowych, dotyczących:

● zapomóg otrzymanych w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, funduszy związków zawodowych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra,

● świadczeń otrzymanych przez pracownika z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,

● wygranych w konkursach i grach oraz przy sprzedaży premiowej,

● dopłat do wypoczynku dzieci i młodzieży.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane