statystyki

Uproszczone sprawozdanie CIT-TP

autor: Ewa Dziedzic, Marta Klepacz, Magdalena Marciniak13.11.2017, 09:12; Aktualizacja: 13.11.2017, 10:00
W finalnej wersji wzoru CIT-TP w przypisie nr 3 doprecyzowano, że konieczne jest wskazanie wartości netto, zgodnie z wymogami przepisów o rachunkowości.

W finalnej wersji wzoru CIT-TP w przypisie nr 3 doprecyzowano, że konieczne jest wskazanie wartości netto, zgodnie z wymogami przepisów o rachunkowości.źródło: ShutterStock

W raz z deklaracją podatkową CIT-8 za 2017 r. podatnicy, których przychody lub koszty przekroczą w roku podatkowym 2017 10 mln euro, po raz pierwszy zobowiązani będą do złożenia uproszczonego sprawozdania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz, analogicznie, od osób fizycznych (dalej CIT-TP). Wzór CIT-TP stanowi załącznik do rozporządzenia ministra rozwoju i finansów z   8 czerwca 2017 r. w   sprawie określenia wzoru uproszczonego sprawozdania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. poz. 1190; dalej: rozporządzenie).

Celem wprowadzenia CIT-TP jest identyfikacja oraz ocena ryzyka zaniżania dochodów w transakcjach realizowanych między podmiotami powiązanymi i związanego z tym uszczuplenia wpływów budżetowych. W CIT-TP podatnicy będą musieli przedstawić wiele szczegółowych informacji w zakresie relacji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Dlatego też wypełnienie CIT-TP stanowić będzie spore wyzwanie dla podatników. Pomimo, że formularz ma formę uproszczoną, tj. podatnicy muszą zaznaczyć odpowiednie pole bez konieczności samodzielnego uzupełniania danych, to jednak wypełnienie CIT-TP wiąże się z wysiłkiem administracyjnym. W czasie szkoleń prowadzonych przez doradców można zaobserwować coraz większe wątpliwości związane z wypełnieniem CIT-TP.

O co podatnicy pytają na szkoleniach

Jakie wartości uwzględnić?

W jaki sposób należy wskazać wartości w sekcji F dotyczącej transakcji i innych zdarzeń realizowanych z podmiotami powiązanymi CIT-TP? Czy należy wskazać dane zgodnie z danymi ujmowanymi dla celów rachunkowych, czy też zgodnie z danymi ujmowanymi dla celów podatkowych? Czy wartości powinny zostać wskazane w kwocie netto czy brutto?

ODPOWIEDŹ

W finalnej wersji wzoru CIT-TP w przypisie nr 3 doprecyzowano, że konieczne jest wskazanie wartości netto, zgodnie z wymogami przepisów o rachunkowości. Wartości powinny zostać ustalone w oparciu o zasadę memoriałową, wynikające z wystawionych lub otrzymanych faktur, a w sytuacji gdy faktury nie zostały wystawione lub otrzymane, należy podać wartości zgodne z umową bądź innymi dokumentami.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane