statystyki

Uproszczone sprawozdanie CIT-TP

autor: Ewa Dziedzic, Marta Klepacz, Magdalena Marciniak13.11.2017, 09:12; Aktualizacja: 13.11.2017, 10:00
W finalnej wersji wzoru CIT-TP w przypisie nr 3 doprecyzowano, że konieczne jest wskazanie wartości netto, zgodnie z wymogami przepisów o rachunkowości.

W finalnej wersji wzoru CIT-TP w przypisie nr 3 doprecyzowano, że konieczne jest wskazanie wartości netto, zgodnie z wymogami przepisów o rachunkowości.źródło: ShutterStock

W raz z deklaracją podatkową CIT-8 za 2017 r. podatnicy, których przychody lub koszty przekroczą w roku podatkowym 2017 10 mln euro, po raz pierwszy zobowiązani będą do złożenia uproszczonego sprawozdania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz, analogicznie, od osób fizycznych (dalej CIT-TP). Wzór CIT-TP stanowi załącznik do rozporządzenia ministra rozwoju i finansów z   8 czerwca 2017 r. w   sprawie określenia wzoru uproszczonego sprawozdania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. poz. 1190; dalej: rozporządzenie).

Celem wprowadzenia CIT-TP jest identyfikacja oraz ocena ryzyka zaniżania dochodów w transakcjach realizowanych między podmiotami powiązanymi i związanego z tym uszczuplenia wpływów budżetowych. W CIT-TP podatnicy będą musieli przedstawić wiele szczegółowych informacji w zakresie relacji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Dlatego też wypełnienie CIT-TP stanowić będzie spore wyzwanie dla podatników. Pomimo, że formularz ma formę uproszczoną, tj. podatnicy muszą zaznaczyć odpowiednie pole bez konieczności samodzielnego uzupełniania danych, to jednak wypełnienie CIT-TP wiąże się z wysiłkiem administracyjnym. W czasie szkoleń prowadzonych przez doradców można zaobserwować coraz większe wątpliwości związane z wypełnieniem CIT-TP.

O co podatnicy pytają na szkoleniach

Jakie wartości uwzględnić?

W jaki sposób należy wskazać wartości w sekcji F dotyczącej transakcji i innych zdarzeń realizowanych z podmiotami powiązanymi CIT-TP? Czy należy wskazać dane zgodnie z danymi ujmowanymi dla celów rachunkowych, czy też zgodnie z danymi ujmowanymi dla celów podatkowych? Czy wartości powinny zostać wskazane w kwocie netto czy brutto?

ODPOWIEDŹ

W finalnej wersji wzoru CIT-TP w przypisie nr 3 doprecyzowano, że konieczne jest wskazanie wartości netto, zgodnie z wymogami przepisów o rachunkowości. Wartości powinny zostać ustalone w oparciu o zasadę memoriałową, wynikające z wystawionych lub otrzymanych faktur, a w sytuacji gdy faktury nie zostały wystawione lub otrzymane, należy podać wartości zgodne z umową bądź innymi dokumentami.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane