statystyki

Wymiana udziałów nadal z preferencją

autor: Patrycja Dudek31.10.2017, 17:00
kontrola, urzędnik

Sąd uchylił tę interpretację. Przypomniał, że nowelizacja jest skutkiem orzecznictwa sądów, które kazały oceniać transakcje przez pryzmat grupy udziałowców lub akcjonariuszy.źródło: ShutterStock

Zmiana przepisów w 2015 r. nie pogorszyła sytuacji wspólników mniejszościowych. Wręcz przeciwnie, dała im więcej czasu na wspólne przeprowadzenie transakcji zwolnionych z PIT lub CIT – wynika z wyroku WSA w Warszawie.

To nie pierwszy taki wyrok. Podobnie warszawski sąd orzekł 17 sierpnia 2017 r. (sygn. akt III SA/Wa 2698/16). Identyczne orzeczenia zapadły też w lipcu i czerwcu br. w wojewódzkich sądach we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 463/17) i w Poznaniu (sygn. akt I SA/Po 199/17).

Fiskus nie składa jednak broni. Od wszystkich tych trzech orzeczeń złożył już skargi kasacyjne do NSA. Nie zniechęca go przegrana w precedensowym wyroku z 24 marca 2016 r. (sygn. akt II FSK 117/14).

Jeden czy kilku

Chodzi o preferencję podatkową przy wymianie udziałów lub akcji, a więc gdy udziały lub akcje jednej spółki są wnoszone aportem do drugiej, a w zamian wnoszący aport dostaje udziały lub akcje tej drugiej spółki.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane