Rekompensata za utracone korzyści nie jest zwolniona z PIT

autor: Łukasz Zalewski30.10.2017, 18:00
pieniądze, kasa, banknot

Kobieta była przekonana, że nie musi płacić npodatkuźródło: ShutterStock

Odszkodowanie, które płaci zakład pracy za to, że nie wywiązał się z zobowiązania i nie sprzedał pracownikowi mieszkania po preferencyjnej cenie, podlega opodatkowaniu – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła byłej pracownicy elektrociepłowni, będącej najemcą mieszkania zakładowego. Zostało ono wybudowane w latach 80. na gruncie należącym do Skarbu Państwa. W 2002 r. elektrociepłownia przyjęła regulamin sprzedaży lokali pracownikom. Mieli oni nabyć je z bonifikatą, a jej wysokość była uzależniona od stażu pracy w zakładzie i okresu najmu. Wiele osób wykupiło w ten sposób mieszkania, lecz w przypadku kobiety stało się inaczej. Cofnięte zostało bowiem użytkowanie wieczyste gruntu, na którym znajdował się budynek, wskutek czego elektrociepłownia nie mogła wywiązać się z zobowiązania sprzedaży lokalu.

Pracownica wniosła pozew do sądu o zapłatę odszkodowania za nienależyte wykonanie zobowiązania. Sąd przyznał jej 216 tys. zł wraz z odsetkami. W styczniu 2016 r. otrzymała tę kwotę.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane