Wzrośnie VAT na prezerwatywy, soczewki do okularów przeciwsłonecznych i na suplementy diety – wynika z opublikowanego wczoraj projektu nowelizacji ustawy o VAT. Zmiana ma wejść w życie już 1 grudnia 2017 r.To druga próba wykonania przez Polskę wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 4 czerwca 2015 r. (sygn. akt C-678/13). Orzekł on, że nasz kraj powinien podnieść do 23 proc. stawkę VAT na niektóre wyroby medyczne.
Reklama
Pierwszy projekt nowelizacji Ministerstwo Finansów wycofało w połowie ubiegłego roku. Polska i Komisja Europejska zaczęły wtedy dyskusje co do zakresu ewentualnej podwyżki podatku. Równolegle KE opublikowała projekt nowelizacji dyrektywy VAT, który ma pozwolić krajom członkowskim stosować szersze preferencje (prace nad nim ciągle trwają).

Reklama
W lipcu 2017 r. niektóre media doniosły, że negocjacje się skończyły, a podwyżka obejmie m.in. smoczki dziecięce. Najnowszy projekt MF jednak tego nie potwierdza. Smoczki byłyby więc nadal objęte 8 proc. VAT.
Projekt zakłada natomiast, że wzrośnie VAT na cysteinę, cystynę i ich pochodne. Są one stosowane zarówno w popularnych suplementach diety, jak i w niektórych produktach farmaceutycznych. Podrożeją też wyroby gumowe (poza wytworzonymi z gumy ebonitowej), które nie mają statusu wyrobu medycznego w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych (Dz.U. z 2010 r. nr 107, poz. 679 ze zm.). Powinna więc wzrosnąć stawka VAT na prezerwatywy, ale już nie np. na osłonki antykoncepcyjne.
Nie zmieni się obecna obniżona stawka VAT na soczewki do okularów korekcyjnych. Wszystkie inne, np. do okularów przeciwsłonecznych, będą opodatkowane stawką 23 proc.
W wyroku z 4 czerwca 2015 r. TSUE przypomniał, że państwa członkowskie mogą stosować obniżone stawki tylko na towary, o których mowa w załączniku nr 3 do unijnej dyrektywy VAT. Chodzi o sprzęt medyczny stosowany do łagodzenia skutków niepełnosprawności i o produkty farmaceutyczne używane do celów medycznych i weterynaryjnych (wliczając antykoncepcyjne i do higieny osobistej).
Etap legislacyjny
Projekt nowelizacji ustawy o VAT – skierowany do komisji prawniczej