statystyki

Spadkobierca wywłaszczonego też musi czekać pięć lat

autor: Mariusz Szulc25.10.2017, 16:00
blok, mieszkanie, nieruchomość

Dyrektor KIS przypomniał, że możliwość uniknięcia zapłaty 19-proc. podatku daje tzw. ulga mieszkaniowa.źródło: ShutterStock

Potomek byłego właściciela nieruchomości, który sprzeda ją przed upływem pięciu lat od jej zwrotu przez Skarb Państwa, płaci z tego tytułu PIT – wyjaśnił dyrektor KIS.

Pytanie zadała kobieta, której matka została wywłaszczona z gruntu na cele mieszkaniowe jeszcze w 1975 r. Inwestycja (budowa osiedla mieszkaniowego) nie doszła jednak do skutku, w związku z czym poprzednia właścicielka zaczęła starać się o zwrot działki na podstawie art. 136 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 2016 poz. 2147 ze zm.). Przepis ten pozwala poprzednim właścicielom i ich spadkobiercom starać się o zwrot wywłaszczonych nieruchomości, jeśli okazałyby się one zbędne Skarbowi Państwa. W maju 2014 r. poprzednia właścicielka jednak zmarła, a grunt trafił w ręce jej córki.

Kobieta sprzedała go niespełna rok później. Zdawała sobie sprawę z tego, że nie minęło jeszcze pięć lat odkąd stała się jego właścicielką, a więc zasadniczo powinna zapłacić PIT od dochodu ze sprzedaży. Uważała jednak, że w jej przypadku nie ma o tym mowy. Twierdziła bowiem, że zwrot wywłaszczonej działki nie jest nabyciem nieruchomości, ale jedynie przywróceniem poprzedniego stanu prawnego.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • prawnik(2017-10-26 08:55) Zgłoś naruszenie 00

    A może by prościej i inaczej: Jeśli w skład spadku wchodzi nieruchomość, należy się 2000zł podatku (jak opłata za zasiedzenie), chyba że wartość nieruchomości jest niższa niż 2000zł. Bez żadnych terminów, postępowań, biegłych, sporów aż po Sąd Najwyższy. Ot taki, prosty, jasny i czytelny ryczałt. I zapewne byłoby to obojętne lub wręcz korzystne budżetowo.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane