statystyki

Wynajem M1 na doby to nie firma

autor: Patrycja Dudek25.10.2017, 08:02; Aktualizacja: 25.10.2017, 08:46
mieszkanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację małżonkom.źródło: ShutterStock

Podatnicy, którzy wynajmują na krótkie terminy 26-metrowe mieszkanie nad morzem, mogą traktować to jako najem prywatny – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o małżonków, którzy dostali w darowiźnie kawalerkę na drugim końcu Polski. Nie chcieli się do niej wprowadzać, bo mieli już swoje mieszkanie. Mogli ją sprzedać, ale wtedy musieliby zapłacić 19-proc. PIT od dochodu z jej zbycia przed upływem pięciu lat. Postanowili więc, że będą ją wynajmować.

Zdecydowali się na najem krótkoterminowy (na doby, dni, tygodnie). W jego organizacji pomagała im firma profesjonalnie zajmująca się obsługą najmu. Dzięki temu małżonkowie nie musieli w ogóle dojeżdżać na miejsce przedsięwzięcia.

Spór toczył się o to, czy podatnicy wynajmują mieszkanie jak przedsiębiorcy (tak uważał fiskus), czy jak osoby prywatne (za tą opcją opowiadali się właściciele mieszkania). Różnica polega na tym, że w pierwszym przypadku musieliby zarejestrować firmę i płacić wyższy podatek. Musieliby bowiem rozliczać się z PIT (według skali podatkowej 18 lub nawet 32 proc., bądź według stawki liniowej 19 proc.) albo z 17-proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ( z tytułu zakwaterowania krótkoterminowego). Natomiast traktując najem jako prywatny, mogliby wpłacać do urzędu skarbowego jedynie 8,5-proc. ryczałt.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Prawnik(2017-10-25 22:19) Zgłoś naruszenie 00

    Smutno, że w fiskusie pracują osoby nie znające prawa. Są to jednostki ułomne,a w tej sprawie pracownicy błędnie decydujący winny zostać zwolnione dyscyplinarnie, a ponadto pokryć zaistniałe koszty własnym majątkiem

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane