statystyki

Podatek od nieruchomości: Syn, który jest współwłaścicielem działki odpowiada za dług rodziców

autor: Łukasz Zalewski15.10.2017, 10:00
działka

Złożenie wniosku nie oznacza, iż ulga zostanie przyznana podatnikowi zawsze po złożeniu wniosku.źródło: ShutterStock

PROBLEM: Rodzice podatnika kilka lat temu kupili działkę, a on został jej współwłaścicielem. Sami rozpoczęli prowadzenie działalności. Wzięli kredyt, ale spowodował on, że wpadli w długi. Nie płacili podatku od nieruchomości. Gmina zaczęła ścigać ich syna, żądając spłaty tego podatku. Podatnik na spłatę musiałby wziąć kredyt, ale nie ma takiej możliwości, bo skarbówka weszła mu już na pensję. Czy za dług powstały w wyniku działalności rodziców odpowiada również ich syn, współwłaściciel nieruchomości? Jakie możliwości ma podatnik, aby wyjść na prostą w kwestii podatku od nieruchomości?

● DGP odpowiedział skarbnik miasta Bydgoszczy PIOTR TOMASZEWSKI

W przypadku współwłasności nieruchomości obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości jest objęty odpowiedzialnością solidarną. Oznacza to odpowiedzialność każdego z podatników – współwłaściciela za całe zobowiązanie, tak jakby był jedynym dłużnikiem.

Zasadą jest, że miasto egzekwuje podatek od wszystkich współwłaścicieli. Spełnienie świadczenia przez jednego z nich powoduje wygaśnięcie zobowiązania, a tym samym zwalnia z zapłaty podatku pozostałych współwłaścicieli.

Podatnik – a w przypadku współwłasności wszyscy współwłaściciele – może złożyć wniosek o rozłożenie na raty lub/i całkowite/częściowe umorzenie zaległości podatkowej. Przy czym instytucja umorzenia ma charakter wyjątkowy. Przepisy ordynacji podatkowej przewidują dwie przesłanki udzielania ulgi w spłacie zaległości podatkowej: ważny interes podatnika lub interes publiczny. Są to pojęcia niedookreślone, których konkretyzacja jest dokonywana na tle stanu faktycznego indywidualnej sprawy. Podatnicy – wszyscy współwłaściciele powinni udokumentować szczegółowo swoją sytuację finansową i majątkową. Organ podatkowy przeprowadzi postępowanie wyjaśniające, w ramach którego zobligowany będzie do zebrania i wyczerpującego rozpatrzenia całego materiału dowodowego. Podejmując decyzję, zadziała jednak w granicach uznania administracyjnego (swobody rozstrzygnięcia).

Przy czym należy pamiętać, że samo złożenie wniosku podatnika o udzielenie ulgi w toku egzekucji nie stanowi podstawy do zawieszenia postępowania egzekucyjnego. Dopiero decyzja ostateczna o udzieleniu ulgi powoduje zawieszenie postępowania i ewentualne uchylenie zastosowanych środków egzekucyjnych (zajęć rachunków bankowych, wynagrodzenia).


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane