Bruksela dała zielone światło dla odwrotnego obciążenia

autor: Mariusz Szulc23.10.2017, 07:21; Aktualizacja: 23.10.2017, 08:50
Czwarta pozytywna decyzja Rady UE dotyczy Estonii.

Czwarta pozytywna decyzja Rady UE dotyczy Estonii.źródło: ShutterStock

Nie sprzedawca, lecz nabywca twardych dysków rozliczy podatek od towarów i usług. Takie zasady obowiązywać będą od 1 stycznia 2018 r. do końca 2020 r. Pozytywna decyzja Rady UE jest już oficjalna i można ją znaleźć na 21. stronie Dziennika Urzędowego UE z 14 października 2017 r.

Obecnie sprzedaż twardych dysków objęta jest solidarną odpowiedzialnością w VAT. Na tej podstawie fiskus może żądać od przedsiębiorcy kupującego twardy dysk zapłaty podatku, jeśli nie rozliczy go sprzedawca. Aby do tego doszło, muszą być jednak spełnione warunki określone w art. 105a ustawy o VAT, tj. wartość miesięcznych zakupów od jednego podmiotu przekroczy 50 tys. zł, a nabywca mógł podejrzewać, że transakcje są podejrzane (np. z uwagi na atrakcyjną cenę).

Rząd zdecydował się na wprowadzenie takiego modelu rozliczeń z uwagi na wyjątkowo duży poziom wyłudzeń w branży elektronicznej. Przestępcy oszukiwali uczciwych przedsiębiorców, m.in. handlując kamerkami GoPro i właśnie twardymi dyskami.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane