statystyki

Bruksela dała zielone światło dla odwrotnego obciążenia

autor: Mariusz Szulc23.10.2017, 07:21; Aktualizacja: 23.10.2017, 08:50
Czwarta pozytywna decyzja Rady UE dotyczy Estonii.

Czwarta pozytywna decyzja Rady UE dotyczy Estonii.źródło: ShutterStock

Nie sprzedawca, lecz nabywca twardych dysków rozliczy podatek od towarów i usług. Takie zasady obowiązywać będą od 1 stycznia 2018 r. do końca 2020 r. Pozytywna decyzja Rady UE jest już oficjalna i można ją znaleźć na 21. stronie Dziennika Urzędowego UE z 14 października 2017 r.

Obecnie sprzedaż twardych dysków objęta jest solidarną odpowiedzialnością w VAT. Na tej podstawie fiskus może żądać od przedsiębiorcy kupującego twardy dysk zapłaty podatku, jeśli nie rozliczy go sprzedawca. Aby do tego doszło, muszą być jednak spełnione warunki określone w art. 105a ustawy o VAT, tj. wartość miesięcznych zakupów od jednego podmiotu przekroczy 50 tys. zł, a nabywca mógł podejrzewać, że transakcje są podejrzane (np. z uwagi na atrakcyjną cenę).

Rząd zdecydował się na wprowadzenie takiego modelu rozliczeń z uwagi na wyjątkowo duży poziom wyłudzeń w branży elektronicznej. Przestępcy oszukiwali uczciwych przedsiębiorców, m.in. handlując kamerkami GoPro i właśnie twardymi dyskami.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane