statystyki

Spłata kredytu hipotecznego nie jest kosztem przy sprzedaży nieruchomości

autor: Łukasz Zalewski16.10.2017, 07:25; Aktualizacja: 16.10.2017, 09:08
Spór z fiskusem sprowadzał się do rozstrzygnięcia, jaka kwota w tej sytuacji będzie przychodem sprzedawcy, a jaka kosztem uzyskania przychodów.

Spór z fiskusem sprowadzał się do rozstrzygnięcia, jaka kwota w tej sytuacji będzie przychodem sprzedawcy, a jaka kosztem uzyskania przychodów.źródło: ShutterStock

Podatnik, który sprzedaje działkę z domem i dzięki temu spłaca kredyt hipoteczny, którym była obciążona nieruchomość, nie może pomniejszyć uzyskanego przychodu o kwotę spłaconego długu – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który dostał w darowiźnie działkę z domem. Darczyńcą był bliski krewny, dzięki czemu darowizna była zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Problem polegał na tym, że nieruchomość była obciążona kredytem hipotecznym. Mężczyzna postanowił więc ją sprzedać. Znalazł nabywcę po niespełna dwóch latach od otrzymania darowizny. Nowy właściciel zapłacił 700 tys. zł, z tym że część pieniędzy przelał na konto sprzedającego (ok. 350 tys. zł), a część na konto banku, tytułem spłaty hipoteki (również ok. 350 tys. zł).

Spór z fiskusem sprowadzał się do rozstrzygnięcia, jaka kwota w tej sytuacji będzie przychodem sprzedawcy, a jaka kosztem uzyskania przychodów. Podatnik uważał, że jego przychodem będzie jedynie kwota, która wpłynęła na jego konto (350 tys. zł). Pozostała część nie jest przychodem, tylko kosztem uzyskania przychodów, bo trafiła do banku – twierdził. Tłumaczył to tym, że gdy otrzymał darowiznę, pojawiło się u niego również zobowiązanie wobec banku. Dług ten należy więc traktować jako koszt nabycia nieruchomości.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • mia(2017-10-16 09:55) Zgłoś naruszenie 50

    to się sąd sprawiedliwością popisał... Od kiedy darowizna ciężarów jest darowizną? Nawet w podatku od darowizn podstawę opodatkowania ustala się "po potrąceniu długów i ciężarów", a podatek dochodowy obciąża "dochód". Gdzie tu dochód gdy go nie ma, drodzy sędziowie?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane