statystyki

Dom z podjazdem droższy o VAT

autor: Patrycja Dudek22.10.2018, 07:48; Aktualizacja: 22.10.2018, 07:54
Spór w tej sprawie toczył z fiskusem przedsiębiorca z branży budowlanej, który sprzedawał domy jednorodzinne pod klucz.

Spór w tej sprawie toczył z fiskusem przedsiębiorca z branży budowlanej, który sprzedawał domy jednorodzinne pod klucz.źródło: PAP

Firma, która sprzedaje gotowe domy, musi brać pod uwagę dwie stawki podatku: 8 proc. dla budynku mieszkalnego i 23 proc. dla infrastruktury towarzyszącej, znajdującej się poza bryłą domu – wynika z wyroku NSA.

Sąd orzekł, że chodniki, utwardzenia powierzchni, podjazdy, ogrodzenia, bramy, przyłącza itp. powinny być sprzedawane z wyższym VAT.

Spór w tej sprawie toczył z fiskusem przedsiębiorca z branży budowlanej, który sprzedawał domy jednorodzinne pod klucz. Ich powierzchnia nie przekraczała 300 mkw., w związku z czym były one zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Budynki były gotowe do używania, miały wszystkie instalacje, przyłącza (wody, kanalizacji, prądu, gazu), ogrodzenie z bramami, drogi dojazdowe, podjazdy.

Podatnik sprzedawał je w całości z 8-proc. stawką VAT. Uważał, że przemawia za tym treść art. 29a ust. 8 ustawy o VAT (wcześniej art. 29 ust. 5). Wynika z niego, że grunt, z którym trwale są złączone budynki lub budowle będące przedmiotem dostawy, jest opodatkowany według właściwej dla nich stawki. W przypadku budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym wynosi ona 8 proc. (art. 41 ust. 12 ustawy o VAT).


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • zs(2018-10-22 12:13) Zgłoś naruszenie 30

    Co za kolejny idiotyzm .Dom bez dojazdu nie spełnia funkcji użytkowej czy państwo musi być tak pazerne do Obywatela. Mieli pomagać Obywatelom LEPSZA NOWA ZMIANO .To jak jest w końcu pomagacie czy dowalacie po kulach ,przez takie dwulicowe podejście ,tracicie WYBORCÓW i słusznie !.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane