statystyki

Szafarowska: Sankcja za błędny przelew to zbyt surowa kara

autor: Łukasz Zalewski09.10.2017, 09:10; Aktualizacja: 09.10.2017, 09:44
pieniądze

Opublikowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustaw o VAT, CIT i PIT zakłada wprowadzenie sankcji za zapłatę kontrahentowi na inny rachunek niż wskazany w wykazie podatników VAT.źródło: ShutterStock

Wyłączenie z kosztów wydatku o wartości przekraczającej 15 tys. zł w przypadku przelewu na błędne konto to rozwiązanie zbyt daleko idące. Wystarczające powinno być nałożenie na nabywcę solidarnej odpowiedzialności - mówi w wywiadzie dal DGP Marta Szafarowska doradca podatkowy, partner w Gekko Taxens Doradztwo Podatkowe.

Ministerstwo Finansów opublikowało kolejny projekt nowelizacji ustawy o VAT, a także PIT i CIT. Zakłada on sankcje za zapłatę kontrahentowi za dostawę towaru lub wykonanie usługi na inny rachunek niż wskazany w wykazie podatników VAT (będzie to nowy wykaz). To dobry pomysł?

Nie. Skutkować to będzie faktycznym zmuszeniem podatników do dokonywania zapłaty wyłącznie na rachunki podatników wymienione w wykazie. Sankcje są bowiem dość dotkliwe – po pierwsze, planowane jest wprowadzenie solidarnej odpowiedzialności nabywcy towarów bądź usług za zobowiązania podatkowe dostawcy, jeśli dokona on zapłaty za transakcję o wartości przekraczającej 15 tys. zł na inny rachunek. Po drugie, wydatek taki nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu na gruncie PIT i CIT.

Wykaz ma dotyczyć tylko czynnych podatników VAT czy także zwolnionych z podatku?

Tak jak jest obecnie, nowy wykaz, zawierający znacznie szerszy zakres danych o podatnikach, dotyczyć będzie wyłącznie czynnych podatników VAT.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane