statystyki

Firmowy przelew także z prywatnego rachunku

autor: Patrycja Dudek18.09.2017, 07:59; Aktualizacja: 18.09.2017, 09:12
Fiskus uznał, że pożyczka została udzielona prywatnie i że w związku z tym mężczyzna powinien był w ciągu 14 dni zapłacić 2 proc. PCC.

Fiskus uznał, że pożyczka została udzielona prywatnie i że w związku z tym mężczyzna powinien był w ciągu 14 dni zapłacić 2 proc. PCC.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą pod własnym imieniem i nazwiskiem, może udzielać firmowych pożyczek z prywatnego konta – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wyjaśnił, że o tym, czy wsparcie zostało udzielone w ramach działalności gospodarczej, czy prywatnie, decyduje to, czy pożyczkodawca działa jak profesjonalista, a nie z jakiego rachunku przelał środki.

Chodziło o podatnika, który pożyczył milion złotych od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Nie zapłacił z tego tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), bo uznał, że pożyczka została udzielona w ramach działalności gospodarczej i była objęta VAT (tyle że była z niego zwolniona jako usługa pośrednictwa finansowego). A jeden podatek wyklucza drugi (art. 2 ust. 4 ustawy o PCC).

Fiskus uznał jednak, że pożyczka została udzielona prywatnie i że w związku z tym mężczyzna powinien był w ciągu 14 dni zapłacić 2 proc. PCC. Mężczyzna tego nie zrobił i dlatego fiskus zażądał od niego podatku według sankcyjnej stawki 20 proc.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • dziadek(2017-09-18 12:09) Zgłoś naruszenie 123

  ach, co za rewelacja ->> MOŻE. Jak dziękować????

  Odpowiedz
 • zs(2017-09-19 10:14) Zgłoś naruszenie 51

  Widać jak te urzędy interpretują przepisy ,aby Obywatela firmę zerżnąć , nawet skórę. Nie ma wymagania od nich przez nadzór (spraw było dużo w RP ) ,uczciwości, dochowania należytej starannej interpretacji przepisu lub ich dobrej wiedzy,nie naciągania podatnika, a RP powinna być czysta jak żona cezara,skoro wymaga uczciwości od podatników . Widać też jak te przepisy są pisane > NOWA ZMIANO potrzeba to zmienić,do roboty !.

  Odpowiedz
 • bolo(2017-09-18 15:00) Zgłoś naruszenie 40

  o jej.... no nie mogę uwierzyć, komu podziękować za to dobrodziejstwo?? hahahaha...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane