statystyki

Firmowy przelew także z prywatnego rachunku

autor: Patrycja Dudek18.09.2017, 07:59; Aktualizacja: 18.09.2017, 09:12
Fiskus uznał, że pożyczka została udzielona prywatnie i że w związku z tym mężczyzna powinien był w ciągu 14 dni zapłacić 2 proc. PCC.

Fiskus uznał, że pożyczka została udzielona prywatnie i że w związku z tym mężczyzna powinien był w ciągu 14 dni zapłacić 2 proc. PCC.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą pod własnym imieniem i nazwiskiem, może udzielać firmowych pożyczek z prywatnego konta – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wyjaśnił, że o tym, czy wsparcie zostało udzielone w ramach działalności gospodarczej, czy prywatnie, decyduje to, czy pożyczkodawca działa jak profesjonalista, a nie z jakiego rachunku przelał środki.

Chodziło o podatnika, który pożyczył milion złotych od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Nie zapłacił z tego tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), bo uznał, że pożyczka została udzielona w ramach działalności gospodarczej i była objęta VAT (tyle że była z niego zwolniona jako usługa pośrednictwa finansowego). A jeden podatek wyklucza drugi (art. 2 ust. 4 ustawy o PCC).

Fiskus uznał jednak, że pożyczka została udzielona prywatnie i że w związku z tym mężczyzna powinien był w ciągu 14 dni zapłacić 2 proc. PCC. Mężczyzna tego nie zrobił i dlatego fiskus zażądał od niego podatku według sankcyjnej stawki 20 proc.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • dziadek(2017-09-18 12:09) Zgłoś naruszenie 123

  ach, co za rewelacja ->> MOŻE. Jak dziękować????

  Odpowiedz
 • zs(2017-09-19 10:14) Zgłoś naruszenie 51

  Widać jak te urzędy interpretują przepisy ,aby Obywatela firmę zerżnąć , nawet skórę. Nie ma wymagania od nich przez nadzór (spraw było dużo w RP ) ,uczciwości, dochowania należytej starannej interpretacji przepisu lub ich dobrej wiedzy,nie naciągania podatnika, a RP powinna być czysta jak żona cezara,skoro wymaga uczciwości od podatników . Widać też jak te przepisy są pisane > NOWA ZMIANO potrzeba to zmienić,do roboty !.

  Odpowiedz
 • bolo(2017-09-18 15:00) Zgłoś naruszenie 40

  o jej.... no nie mogę uwierzyć, komu podziękować za to dobrodziejstwo?? hahahaha...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane