Jak rozliczyć odwrotne obciążenie VAT w transakcjach międzynarodowych

autor: Radosław Kowalski14.10.2017, 13:00
Korekta VAT należnego z tytułu importu usług i WNT może się wiązać z dodatkowymi wydatkami

Korekta VAT należnego z tytułu importu usług i WNT może się wiązać z dodatkowymi wydatkamiźródło: ShutterStock

Spółka akcyjna zajmuje się produkcją zaawansowanych urządzeń dla różnych branż produkcyjnych. Z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności często nabywa usługi i towary od zagranicznych kontrahentów. W większości przypadków zakupiony towar przyjeżdża z państw Unii Europejskiej. Jeżeli chodzi o usługi, to są one kupowane zarówno w ramach Wspólnoty, jak i z państw trzecich. W poprzednich latach zdarzało się, że księgowość firmy dowiadywała się o nabytych usługach w kilka miesięcy po ich wykonaniu przez zagranicznego kontrahenta. Najczęściej było to tak, że świadczący przesyłał fakturę, jednocześnie upominając się o zapłatę, a pracownik spółki, który obsługiwał z jej strony transakcję, dopiero wówczas przekazywał do księgowości dokument i wraz z nim informację. Niejednokrotnie główna księgowa spółki zwracała się do szefów innych działów z prośbą, aby ci motywowali swoich pracowników do tego, aby niezwłocznie przekazywali informacje o imporcie usług, ale skutek tych próśb był mizerny. Również zarząd był informowany o usprawnieniu przepływu informacji dla wyeliminowania częstych korekt składanych deklaracji VAT, jednak i to nie pomogło. Tłumaczenie pracowników dokonujących zakupu usług od zagranicznych kontrahentów zawsze było takie samo: owszem, nabywają takie świadczenia, ale zagraniczni kontrahenci przekazują faktury z opóźnieniem i dopiero wówczas mogą oni dostarczyć je do księgowości.

● ETAP I Zasady korygowania importu usług i WNT oraz konsekwencje opóźnień w ich opodatkowaniu

– Panie mecenasie – zaczął prezes, zwracając się do doradcy podatkowego – pani Iwona mówi, że mamy zapłacić prawie 100 tys. zł zaległego VAT od usług z zagranicy.

– Tak dokładniej, to chodzi o zaległość i odsetki – uściśliła główna księgowa. – I nie tylko od importu usług, ale też od WNT.

– Niestety od tego roku zmieniły się przepisy dotyczące odwrotnego opodatkowania, a dokładniej rozliczania VAT naliczonego z tego tytułu – wyjaśnił doradca.

– Panie prezesie, na początku roku wysłałam e-mailem do kadry menedżerskiej informacje o zmianach. Zresztą od dawna starałam się nauczyć terminowego przekazywania informacji o imporcie usług i WNT – z wyrzutem w głosie wypomniała księgowa.

– Inaczej niż to było w poprzednich latach, od 2017 r. korekta importu usług i WNT może wiązać się z koniecznością zapłaty kwoty VAT należnego i odsetek od zaległości – doradca wsparł księgową. – Zapłata taka musi być dokonana, jeżeli złożymy korektę po upływie trzech miesięcy od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. Podam przykład. Podatnik zakupił od niemieckiego kontrahenta usługę doradczą za cenę 50 000 zł. Usługa została wykonana w kwietniu 2017 r. Księgowa otrzymała informację o konieczności opodatkowania importu usługi dopiero 11 września. Ze względu na to, że świadczenie było zrealizowane w kwietniu, 12 września została złożona deklaracja korygująca za kwiecień, w której w poz. 27 została wykazana kwota 50 000 zł, a w poz. 28 kwota VAT: 11 500 zł (50 000 zł x 23 proc.). Oprócz tej kwoty w kwietniu nie było importu usług.

Wraz z deklaracją korygującą podatnik zapłacił do urzędu skarbowego podatek należny 11 500 zł oraz odsetki od takiej kwoty za okres od 26 maja do 12 września 2017 r.

25 września, składając deklarację za sierpień, podatnik powiększył VAT naliczony o wpłaconą uprzednio do urzędu skarbowego kwotę 11 500 zł.

W takiej sytuacji podatek należny wykazujemy w deklaracji skorygowanej historycznie, a naliczony w bieżącej – wyjaśnił doradca podatkowy. – Musimy uświadomić to pracownikom, którzy zajmują się zakupami – dodał.

CO NA TO PRAWO? RADA 1

– Rozumiem, że z tego tytułu są odsetki, ale z jakiego powodu mam płacić cały VAT – prezes zrozumiał mechanizm. – Przecież możemy odliczyć VAT, tyle że w innej deklaracji, niż wykazujemy podatek należny...


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Mirosława(2019-05-15 13:46) Zgłoś naruszenie 00

    Więcej na temat vatu w transakcjach międzynarodowych znajdziesz na stronie https://ewelinaduleba.pl/product/transakcje-miedzynarodowe/ - jest tam kompleksowy wideo kurs :)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane