statystyki

Interpretacja ogólna po wyroku NSA: Uproszczenia mogą pozostać na papierze

autor: Michał Nielepkowicz09.10.2017, 09:10; Aktualizacja: 09.10.2017, 09:48
podatki, rachunki, dokumenty

Dziwi to, że interpretacja ogólna ma być wydawana „już” po pierwszym wyroku NSA.źródło: ShutterStock

Na to wygląda, a wszystko za sprawą ciekawej i kontrowersyjnej zarazem propozycji nowelizacji ordynacji podatkowej. Znalazła się ona w opublikowanym niedawno projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym.

Niedawno opublikowany został projekt „ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym”. Jednym z proponowanych rozwiązań podatkowych jest wprowadzenie zasady, że w przypadku, gdy zostanie wydana interpretacja indywidualna w wyniku wykonania wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego zapadłego w sprawie konkretnego podatnika, minister finansów będzie miał obowiązek – i to z urzędu – wydania interpretacji ogólnej.[ramka]

Projektowany art. 14a par. 3a ordynacji podatkowej

W przypadku gdy w wyniku wykonania wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego wydana zostanie interpretacja indywidualna rozbieżna z uprzednio wydanymi interpretacjami indywidualnymi w takich samych stanach faktycznych lub zdarzeniach przyszłych oraz w takim samym stanie prawnym, minister właściwy do spraw finansów publicznych wydaje z urzędu interpretację ogólną.

Celem tego rozwiązania ma być – jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy – wyeliminowanie „rozbieżności w orzecznictwie sądowym i będących ich odbiciem rozbieżności w interpretacjach wykonujących wyroki sądów”. Jednak ani w projektowanym przepisie (art. 14a par. 3a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.), ani w uzasadnieniu do nowelizacji nie zapisano wprost, że w takich przypadkach interpretacja ogólna powinna uwzględniać stanowisko NSA wyrażone w sprawie konkretnego podatnika. Warto więc już na etapie przyszłych prac legislacyjnych doprecyzować omawiany przepis, aby nie doprowadzić potencjalnie do wyeliminowania instytucji interpretacji indywidualnych, a w konsekwencji również do pozbawienia podatników ochrony, którą zapewniają im obecne przepisy.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane