statystyki

Interpretacja ogólna po wyroku NSA: Uproszczenia mogą pozostać na papierze

autor: Michał Nielepkowicz09.10.2017, 09:10; Aktualizacja: 09.10.2017, 09:48
podatki, rachunki, dokumenty

Dziwi to, że interpretacja ogólna ma być wydawana „już” po pierwszym wyroku NSA.źródło: ShutterStock

Na to wygląda, a wszystko za sprawą ciekawej i kontrowersyjnej zarazem propozycji nowelizacji ordynacji podatkowej. Znalazła się ona w opublikowanym niedawno projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym.

Niedawno opublikowany został projekt „ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym”. Jednym z proponowanych rozwiązań podatkowych jest wprowadzenie zasady, że w przypadku, gdy zostanie wydana interpretacja indywidualna w wyniku wykonania wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego zapadłego w sprawie konkretnego podatnika, minister finansów będzie miał obowiązek – i to z urzędu – wydania interpretacji ogólnej.[ramka]

Projektowany art. 14a par. 3a ordynacji podatkowej

W przypadku gdy w wyniku wykonania wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego wydana zostanie interpretacja indywidualna rozbieżna z uprzednio wydanymi interpretacjami indywidualnymi w takich samych stanach faktycznych lub zdarzeniach przyszłych oraz w takim samym stanie prawnym, minister właściwy do spraw finansów publicznych wydaje z urzędu interpretację ogólną.

Celem tego rozwiązania ma być – jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy – wyeliminowanie „rozbieżności w orzecznictwie sądowym i będących ich odbiciem rozbieżności w interpretacjach wykonujących wyroki sądów”. Jednak ani w projektowanym przepisie (art. 14a par. 3a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.), ani w uzasadnieniu do nowelizacji nie zapisano wprost, że w takich przypadkach interpretacja ogólna powinna uwzględniać stanowisko NSA wyrażone w sprawie konkretnego podatnika. Warto więc już na etapie przyszłych prac legislacyjnych doprecyzować omawiany przepis, aby nie doprowadzić potencjalnie do wyeliminowania instytucji interpretacji indywidualnych, a w konsekwencji również do pozbawienia podatników ochrony, którą zapewniają im obecne przepisy.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane