statystyki

Przygotowanie do inwentaryzacji czas zacząć

autor: Katarzyna Trzpioła04.09.2017, 08:35; Aktualizacja: 04.09.2017, 08:37
Wrzesień to czas, kiedy należy zweryfikować zapisy instrukcji inwentaryzacyjnej, wydać właściwe zarządzenia i przeszkolić pracowników.

Wrzesień to czas, kiedy należy zweryfikować zapisy instrukcji inwentaryzacyjnej, wydać właściwe zarządzenia i przeszkolić pracowników.źródło: ShutterStock

Odpowiednio wcześniej zaplanowany spis to znaczna oszczędność czasu i pieniędzy. Można dzięki temu skrócić całą pracochłonną procedurę. W tym roku warto też się zastanowić nad podziałem dotychczasowej całościowej instrukcji na zestawy

Wrzesień to czas, kiedy należy zweryfikować zapisy instrukcji inwentaryzacyjnej, wydać właściwe zarządzenia i przeszkolić pracowników. Aktualizując wytyczne, warto skorzystać z podpowiedzi zawartych w uchwale nr 5/2016 Komitetu Standardów Rachunkowości z 26 kwietnia 2016 r. w sprawie przyjęcia stanowiska komitetu w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów.

Po pierwsze, zarządzenie

Przeprowadzenie prac inwentaryzacyjnych wymaga wydania przez kierownika jednostki zarządzenia w sprawie inwentaryzacji rocznej. Stanowi ono fundament dla prowadzonych działań i umocowanie dla pracowników lub innych osób, które będą je realizować.

Treść zarządzenia zależy od tego, czy działa stała komisja inwentaryzacyjna czy też jest ona powoływana do wykonania określonego zadania. W tym drugim przypadku zarządzenie określa w szczególności: skład komisji inwentaryzacyjnej, w tym jej przewodniczącego, rodzaje zapasów objętych spisem, datę, na którą się przeprowadza spis (datę ustalania stanu faktycznego), datę jego rozpoczęcia i zakończenia (rozliczenia). Zobowiązuje ono osoby odpowiedzialne do obecności podczas spisu powierzonych im zapasów.

Podstawowym terminem inwentaryzacji jest ostatni dzień każdego roku obrotowego i na ten dzień powinien być ustalony ich stan. Jednak z wyłączeniem aktywów pieniężnych, zapasów nieobjętych bieżącą ewidencją księgową oraz pasywów prace mogą następować w terminie mieszczącym się w dopuszczalnym ustawowo przedziale czasu, tj. na trzy miesiące przed i 15 dni po ostatnim dniu roku obrotowego (art. 26 ust. 3 pkt 1 ustawy o rachunkowości).

Wybór komisji

Za przeprowadzenie inwentaryzacji odpowiedzialny jest kierownik jednostki. Odpowiada on z tytułu nadzoru, jednak nie jest w stanie wykonać samodzielnie wszystkich obowiązków. Musi się posiłkować członkami komisji inwentaryzacyjnej. Zaznaczyć należy, że w zależności od przyjętego w jednostce rozwiązania komisja może być odpowiedzialna za całość inwentaryzacji, w tym prace przeprowadzane przez potwierdzenie salda i weryfikację zapisów w księgach. Najczęściej jednak komisja inwentaryzacyjna odpowiada za spisy z natury aktywów. W takim wypadku w zarządzeniu o przeprowadzeniu inwentaryzacji rocznej należy wskazać, kto jest operacyjnie odpowiedzialny za pozostałe prace weryfikacyjne.

Jeśli komisja inwentaryzacyjna nie jest gronem powoływanym na kilka lat, to teraz należy powołać jej członków. Jeśli jest to zespół stały, można zastanowić się nad poszerzeniem tego gremium lub w miarę potrzeby powołać nowych członków, którzy zastąpią dotychczasowych.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane