statystyki

Jedna sprzedaż działki, ale każdy z małżonków inaczej rozliczy się z fiskusem

autor: Patrycja Dudek05.02.2018, 07:45; Aktualizacja: 05.02.2018, 09:39
działka

Małżonkowie przegrali w sądach obu instancji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zgodził się ze skarbówką, że sprzedaż działek nosiła znamiona działalności gospodarczejźródło: ShutterStock

Działki te same, ale żona zapłaci 32 proc. podatku dochodowego, natomiast mąż tylko 19 proc. i na dodatek odliczy wszystkie koszty – wynika z piątkowych wyroków NSA.

Chodziło o sprzedaż gruntu, którego współwłaścicielami byli małżonkowie. Ziemię kupił mąż, a następnie przekazał żonie w darowiźnie połowę udziałów. Nie łączyła ich wspólność majątkowa.

Mężczyzna prowadził działalność gospodarczą, jego żona nie miała firmy. Oboje traktowali jednak grunt jako majątek prywatny.

Po siedmiu latach zapadła decyzja o sprzedaży. Wszystkie działania w tym kierunku wziął na siebie mąż: podzielił ziemię na mniejsze działki, założył stronę internetową, na której zamieścił oferty sprzedaży. W tym czasie jego żona była obłożnie chora i nie zajmowała się sprzedażą. Jako współwłaścicielka składała jedynie podpisy pod aktami notarialnymi.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane