statystyki

Jedna sprzedaż działki, ale każdy z małżonków inaczej rozliczy się z fiskusem

autor: Patrycja Dudek05.02.2018, 07:45; Aktualizacja: 05.02.2018, 09:39
działka

Małżonkowie przegrali w sądach obu instancji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zgodził się ze skarbówką, że sprzedaż działek nosiła znamiona działalności gospodarczejźródło: ShutterStock

Działki te same, ale żona zapłaci 32 proc. podatku dochodowego, natomiast mąż tylko 19 proc. i na dodatek odliczy wszystkie koszty – wynika z piątkowych wyroków NSA.

Chodziło o sprzedaż gruntu, którego współwłaścicielami byli małżonkowie. Ziemię kupił mąż, a następnie przekazał żonie w darowiźnie połowę udziałów. Nie łączyła ich wspólność majątkowa.

Mężczyzna prowadził działalność gospodarczą, jego żona nie miała firmy. Oboje traktowali jednak grunt jako majątek prywatny.

Po siedmiu latach zapadła decyzja o sprzedaży. Wszystkie działania w tym kierunku wziął na siebie mąż: podzielił ziemię na mniejsze działki, założył stronę internetową, na której zamieścił oferty sprzedaży. W tym czasie jego żona była obłożnie chora i nie zajmowała się sprzedażą. Jako współwłaścicielka składała jedynie podpisy pod aktami notarialnymi.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane