statystyki

W jaki sposób ustalić warunki transakcji finansowania w ramach grupy

autor: Igor Fudali, Rafał Sadowski05.10.2018, 19:00
pieniądze

Ze statystyk NBP nie jest możliwe uzyskanie danych uwzględniających wpływ ryzyka kredytowego, czyli sytuacji finansowej podmiotów (rating), które zaciągają dług na koszty takiego finansowaniaźródło: ShutterStock

Podatnik należy do międzynarodowej grupy. Finansuje swoją działalność z pożyczek otrzymywanych od podmiotów powiązanych, a także udziela pożyczek swoim spółkom zależnym. W związku z tym ma wątpliwości, jak powinny być kształtowane warunki ww. transakcji dla celów podatkowych. Jakie działania powinien podjąć, aby zapewnić, że nie narusza wymagań związanych z prawidłowym ustalaniem cen transferowych w tych transakcjach?

Zgodnie z przepisami podatkowymi (art. 11 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych; t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1036 ze zm.; dalej: ustawa o CIT, oraz przepisami rozporządzenia ministra finansów z 10 września 2009 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych; t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1186) warunki pożyczek udzielanych i otrzymywanych w ramach grupy podmiotów powiązanych powinny być ustalane na zasadach rynkowych. W praktyce konieczne jest przede wszystkim ustalenie oprocentowania takich pożyczek i ewentualnych opłat za ich zabezpieczenia w rynkowej wysokości.

Oprocentowanie

Przepisy wymieniają warunki, jakie powinny być spełnione, aby dane rynkowe mogły zostać uznane za porównywalne i mogły stanowić rzetelną podstawę do ustalenia warunków finansowania grupowego. Jako kryteria porównywalności danych nt. transakcji finansowych wskazane zostały:

  • kwota pożyczki oraz okres, na jaki została udzielona,
  • charakter i cel pożyczki,
  • ryzyko i zabezpieczenie pożyczki,
  • waluta pożyczki i ryzyko kursowe,
  • wysokość prowizji.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane