statystyki

Gdzie pracownicy, tam i rozliczanie VAT

autor: Mariusz Szulc04.10.2017, 16:00
VAT

Dyrektor KIS nie miał wątpliwości, że w świetle tego rozporządzenia oraz wyroków TSUE szwajcarska spółka ma w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczejźródło: ShutterStock

Zagraniczny przedsiębiorca, który zobowiązał się promować produkty swojego kontrahenta w naszym kraju i zatrudnia w tym celu fachowy personel, ma stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i tu powinien rozliczać VAT – stwierdził dyrektor KIS.

Pytanie zadała szwajcarska spółka, która na podstawie umowy agencyjnej zobowiązała się promować w Polsce produkty swojego kontrahenta. W tym celu zatrudniła tu dwóch pracowników, którzy mieli zbierać zamówienia na jego produkty. Nie podpisywali oni jednak żadnych umów, ponieważ decyzje o sprzedaży były podejmowane w Szwajcarii.

Działalność w Polsce była jedynie pomocnicza, miała ograniczony charakter. Spółka ponosiła jedynie koszty związane z wypłatą wynagrodzenia pracownikom, wynajmem samochodów itp.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane