Wymiana tradycyjnych kas fiskalnych na te, dzięki którym informacja o każdej zarejestrowanej transakcji automatycznie trafi do urzędników ruszy już w 2018 roku. Obowiązek posiadania kasy online nie oznacza jednak, że sprzedawca nie będzie musiał wydać klientowi dowód transakcji.

Zakupem nowych kas fiskalnych jako pierwsi zainteresować powinni się przedsiębiorcy świadczący usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne, sprzedający benzynę czy olej napędowy, ale także przedstawiciele branży gastronomicznej, budowlanej czy właściciele salonów fryzjerskich. Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, to te właśnie branże narażone są na największe ryzyko nadużyć podatkowych. Jaki dowód transakcji – poza fakturą – otrzyma usługobiorca?

Resort finansów w odpowiedzi na nasze pytanie stwierdza, że kasy z technologią on-line będą drukowały paragony fiskalne, a sprzedawcy będą mieli obowiązek wydawania tych paragonów klientom. „W tym zakresie dla klienta nic się nie zmieni- uzyska dokładnie taki sam dowód transakcji, jaki będzie dostawał z kas starszego typu, tzn. paragon fiskalny”- informuje MF.