Wpłaty na niezarejestrowane konta będą bardzo kosztowne

autor: Mariusz Szulc02.10.2017, 07:44; Aktualizacja: 02.10.2017, 09:46
Innym skutkiem będzie to, że przedsiębiorca odpowie solidarnie z dostawcą za jego zaległości podatkowe związane z daną transakcją (zgodnie z projektowanym art. 117ba ordynacji podatkowej)

Innym skutkiem będzie to, że przedsiębiorca odpowie solidarnie z dostawcą za jego zaległości podatkowe związane z daną transakcją (zgodnie z projektowanym art. 117ba ordynacji podatkowej)źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który zapłaci dostawcy na inny rachunek niż ten, który figuruje w elektronicznym wykazie Ministerstwa Finansów, odpowie solidarnie z nim za VAT nierozliczony z tytułu tej transakcji.

Tak wynika z opublikowanego w ubiegłym tygodniu projektu nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw. Miałaby ona wejść w życie pół roku po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

O jej głównych założeniach pisaliśmy w artykule „Fiskus będzie miał teraz do dyspozycji dwie listy: czarną i białą” (DGP 188/2017).

Najważniejszą nowością będzie powstanie elektronicznego wykazu czynnych podatników VAT. Roboczo wykaz ten jest określany w resorcie finansów jako biała lista. Przedsiębiorcy znajdą go na stronie internetowej MF.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • dziadek(2017-10-02 14:22) Zgłoś naruszenie 50

  nowy obowiązek bycia szeryfem sprawdzającym wszystko i wszystkich dowodzi powstanie nowego podatku rzeczowego. Ostatecznie by sprawdzić należy poświęcić trochę czasu, a to kosztuje. skoro kosztuje i nie jest wkładem w produkcję to jest to nic innego jak podatek rzeczowy.

  Odpowiedz
 • Ciekawy(2017-10-02 22:02) Zgłoś naruszenie 20

  a co z tymi, którzy mają oddzielne konta do wpłat dla każdego klienta?

  Odpowiedz
 • Magi(2017-10-03 07:48) Zgłoś naruszenie 00

  A co z płatnością kartą? Albo z płatnościami typu PayU lub przelewy24? Trzeba bedzie brać oświadczenia że zarejestrowane rachunki są podpiete do tych sposobów płatności? Co z płatnością przez paypal? Ten rachunek tez trzeba rejestrować? Wszystkie zarejestrowane rachunki przedsiębiorcy beda widoczne w systemie, walutowe też?

  Odpowiedz
 • Nemeczek(2017-10-03 20:02) Zgłoś naruszenie 00

  Fiskus CENTRALNY pozwalniał w terenie, przy okazji robienia KAS, urzędasów, funkcjonariuszy i radców prawnych, bo wyznaczył na ich miejsce lepszych ( czyli darmowych) - WOLONTARIUSZY - podatników, nakładając na nich, choć się tym nie chwali, NOWE OBOWIĄZKI - zadania kontrahentów - konfidentów. BRAWO Ojcze Mateo ! BRAWO Bracie Szefunio ! BRAWO Don Corleone ! Bractwo żwaczy kitu, jak w "Chłopcach z Placu Broni" - NAIWNI, jak ONI.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane