statystyki

Fiskus będzie miał teraz do dyspozycji dwie listy: czarną i białą

autor: Łukasz Zalewski28.09.2017, 07:16; Aktualizacja: 28.09.2017, 08:12
Kontrola skarbowa

Płatności powyżej 15 tys. zł mają być dokonywane tylko na znane fiskusowi rachunki bankowe.źródło: ShutterStock

Zakaz zaliczania do kosztów wpłat na inny rachunek niż podany w ministerialnym wykazie będzie tylko przy płatnościach powyżej 15 tys. zł i wyłącznie, gdy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT.

Projekt, który to zakłada, nie jest tym samym, co przyjęty we wtorek przez rząd dokument przewidujący wykorzystywanie dla celów podatkowych systemu teleinformatycznego izby rozliczeniowej (STIR).

Jak tłumaczy DGP Wojciech Śliż, dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów, projekt STIR zakłada wprowadzenie listy podatników wykreślonych z rejestru VAT i przywróconych do niego. Znajdą się tam też poszerzone informacje o podatniku, np. kto jest jego pełnomocnikiem. W resorcie finansów projekt ten jest określany roboczo jako czarna lista.

Natomiast drugi projekt, dotyczący nowelizacji ustaw o VAT , PIT i CIT, przewiduje wprowadzenie białej listy. Mają się na niej pojawić m.in. numery rachunków bankowych przedsiębiorców.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane