statystyki

Internet dla oddelegowanych za granicę rozliczamy w Polsce

autor: Mariusz Szulc20.03.2017, 07:38; Aktualizacja: 20.03.2017, 08:55
Chodziło o spółkę zajmującą się delegowaniem pracowników do innych państw unijnych, głównie Holandii i Niemiec.

Chodziło o spółkę zajmującą się delegowaniem pracowników do innych państw unijnych, głównie Holandii i Niemiec.źródło: ShutterStock

Zakwaterowanie pracowników w innym kraju UE podlega VAT poza Polską. Ale od zapewnienia im dostępu do internetu trzeba zapłacić podatek w naszym kraju.

Chodziło o spółkę zajmującą się delegowaniem pracowników do innych państw unijnych, głównie Holandii i Niemiec. Tam firma wynajmowała im odpłatnie kwatery w pobliżu ich nowego miejsca zatrudnienia. Zainteresowani za dodatkową opłatą mieli również podłączany internet.

Spółka uważała, że zapewnienie dostępu do sieci w miejscu zakwaterowania jest elementem jednej, kompleksowej usługi związanej z wynajmem. Ta zaś jest opodatkowana w miejscu położenia nieruchomości (zgodnie z art. 28e ustawy o VAT), czyli w Holandii bądź Niemczech.

Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi. Zwrócił uwagę na to, że usługa kompleksowa powinna składać się z różnych świadczeń, których realizacja prowadzi do jednego celu. Tym samym jakakolwiek usługa pomocnicza (w tym wypadku telekomunikacyjna) musiałaby być niezbędna do wykonania usługi głównej (zakwaterowania). W tym wypadku tak nie jest, bo dostęp do internetu ma tylko uatrakcyjnić pobyt zakwaterowanym pracownikom. Obie usługi powinny być zatem rozliczane odrębnie, według innych zasad – stwierdził dyrektor łódzkiej izby.

Wyjaśnił, że usługa zaakwaterowania będzie opodatkowana w miejscu położenia nieruchomości (tak, jak twierdziła spółka). Natomiast VAT od usługi internetu będzie płacony w Polsce, zgodnie z art. 28k ustawy o VAT. W świetle tego przepisu, usługi telekomunikacyjne świadczone na rzecz podmiotów niebędących podatnikami są opodatkowane w miejscu, gdzie podmioty te mają siedzibę, a w przypadku osób fizycznych – stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane