statystyki

Internet dla oddelegowanych za granicę rozliczamy w Polsce

autor: Mariusz Szulc20.03.2017, 07:38; Aktualizacja: 20.03.2017, 08:55
Chodziło o spółkę zajmującą się delegowaniem pracowników do innych państw unijnych, głównie Holandii i Niemiec.

Chodziło o spółkę zajmującą się delegowaniem pracowników do innych państw unijnych, głównie Holandii i Niemiec.źródło: ShutterStock

Zakwaterowanie pracowników w innym kraju UE podlega VAT poza Polską. Ale od zapewnienia im dostępu do internetu trzeba zapłacić podatek w naszym kraju.

Chodziło o spółkę zajmującą się delegowaniem pracowników do innych państw unijnych, głównie Holandii i Niemiec. Tam firma wynajmowała im odpłatnie kwatery w pobliżu ich nowego miejsca zatrudnienia. Zainteresowani za dodatkową opłatą mieli również podłączany internet.

Spółka uważała, że zapewnienie dostępu do sieci w miejscu zakwaterowania jest elementem jednej, kompleksowej usługi związanej z wynajmem. Ta zaś jest opodatkowana w miejscu położenia nieruchomości (zgodnie z art. 28e ustawy o VAT), czyli w Holandii bądź Niemczech.

Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi. Zwrócił uwagę na to, że usługa kompleksowa powinna składać się z różnych świadczeń, których realizacja prowadzi do jednego celu. Tym samym jakakolwiek usługa pomocnicza (w tym wypadku telekomunikacyjna) musiałaby być niezbędna do wykonania usługi głównej (zakwaterowania). W tym wypadku tak nie jest, bo dostęp do internetu ma tylko uatrakcyjnić pobyt zakwaterowanym pracownikom. Obie usługi powinny być zatem rozliczane odrębnie, według innych zasad – stwierdził dyrektor łódzkiej izby.

Wyjaśnił, że usługa zaakwaterowania będzie opodatkowana w miejscu położenia nieruchomości (tak, jak twierdziła spółka). Natomiast VAT od usługi internetu będzie płacony w Polsce, zgodnie z art. 28k ustawy o VAT. W świetle tego przepisu, usługi telekomunikacyjne świadczone na rzecz podmiotów niebędących podatnikami są opodatkowane w miejscu, gdzie podmioty te mają siedzibę, a w przypadku osób fizycznych – stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.


Pozostało jeszcze 39% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane