statystyki

Mniej biurokracji i konwojów w akcyzie. Zyskają też browary oraz producenci wina

autor: Mariusz Szulc28.09.2017, 07:16; Aktualizacja: 28.09.2017, 08:16
Zasadniczo zmiany mają wejść w życie już od 2018 r.

Zasadniczo zmiany mają wejść w życie już od 2018 r.źródło: ShutterStock

Dokumenty elektroniczne zastąpią papierowe, a przepisy staną się jaśniejsze i to zarówno dla podatników, jak i urzędników. Konwoje wyrobów akcyzowych do granicy kraju nie będą już obowiązkowe.

Tak wynika z opublikowanego wczoraj projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Jego najważniejsze założenia opisywaliśmy już w DGP nr 176/2017. Teraz znane są szczegóły.

Zgodnie z zapowiedziami, Ministerstwo Finansów proponuje likwidację papierowego dokumentu dostawy, który dziś jest wymagany przy przemieszczaniu niektórych towarów poza tzw. procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Chodzi zarówno o wyroby zwolnione z podatku ze względu na ich przeznaczenie, jak i wyroby energetyczne opodatkowane stawką 0 proc. Papierowy druk zostanie zastąpiony przez elektroniczny dokument e-DD.

Kolejna zmiana czeka przedsiębiorców, którzy starają się o wydanie podatkowych znaków akcyzy lub chcą kupić legalizacyjne znaki akcyzy. Obecnie muszą złożyć w tej sprawie pisemny wniosek do naczelnika urzędu skarbowego. Po zmianach będą mogli to robić również elektronicznie.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane