statystyki

Mniej biurokracji i konwojów w akcyzie. Zyskają też browary oraz producenci wina

autor: Mariusz Szulc28.09.2017, 07:16; Aktualizacja: 28.09.2017, 08:16
Zasadniczo zmiany mają wejść w życie już od 2018 r.

Zasadniczo zmiany mają wejść w życie już od 2018 r.źródło: ShutterStock

Dokumenty elektroniczne zastąpią papierowe, a przepisy staną się jaśniejsze i to zarówno dla podatników, jak i urzędników. Konwoje wyrobów akcyzowych do granicy kraju nie będą już obowiązkowe.

Tak wynika z opublikowanego wczoraj projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Jego najważniejsze założenia opisywaliśmy już w DGP nr 176/2017. Teraz znane są szczegóły.

Zgodnie z zapowiedziami, Ministerstwo Finansów proponuje likwidację papierowego dokumentu dostawy, który dziś jest wymagany przy przemieszczaniu niektórych towarów poza tzw. procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Chodzi zarówno o wyroby zwolnione z podatku ze względu na ich przeznaczenie, jak i wyroby energetyczne opodatkowane stawką 0 proc. Papierowy druk zostanie zastąpiony przez elektroniczny dokument e-DD.

Kolejna zmiana czeka przedsiębiorców, którzy starają się o wydanie podatkowych znaków akcyzy lub chcą kupić legalizacyjne znaki akcyzy. Obecnie muszą złożyć w tej sprawie pisemny wniosek do naczelnika urzędu skarbowego. Po zmianach będą mogli to robić również elektronicznie.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane