Fiskus bierze się za burgery i colę. Bedzie podatek od cukru i soli?

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto28.09.2017, 07:37; Aktualizacja: 28.09.2017, 13:48
Wprowadzenie podobnego rozwiązania zapowiadała Wielka Brytania i Hiszpania.

Wprowadzenie podobnego rozwiązania zapowiadała Wielka Brytania i Hiszpania.źródło: ShutterStock

Za wcześnie na podatek od cukru i soli – uważają producenci. Ale tam, gdzie go wprowadzono, spożycie śmieciowego jedzenia faktycznie zmalało.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • nina(2017-09-28 09:41) Zgłoś naruszenie 82

    problemem nie jest cukier czy sól ale to co dodawane jest oprócz tego konserwanty typu benzoesan sodu sorbinian potasu azotan potasu itp.. olej palmowy guma arabska guma guar soja modyfikowana genetycznie wypełniacze polepszacze wzmacniacze smaku to wszystko powinno być zakazane ustawowo

    Odpowiedz
  • zlp(2017-09-28 10:20) Zgłoś naruszenie 54

    Producenci z cukrem faktycznie przesadzają. Przykładowo: Kubuś niby bardzo zdrowy napój dla dzieci. W 0,9 litrowej butelce jest pół szklanki cukru!

    Odpowiedz
  • Marsjanin(2017-09-28 10:39) Zgłoś naruszenie 56

    To bardzo dobry kierunek. Sól, cukier i tłuszcze to najtańsze dodatki i producenci skwapliwie z tego korzystają, zwłaszcza że duże przesłodzenie i przesolenie działają konserwująco na produkt, już mniej na konsumenta. Poza opodatkowaniem należałoby poprzez analogię do papierosów, dla produktów przekraczających jakieś sensownie ustalone normy, wprowadzić oznakowanie ostrzegające i zniechęcające oraz zakazać ich reklamy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • arbus(2017-09-28 10:44) Zgłoś naruszenie 51

    Unia chyba szykuje się na wprowadzenie podatku od cukru w napojach - stąd koncerny tak cisną reklamą te wszystkie zero cukrowe napoje.

    Odpowiedz
  • O co chodzi ... ?(2017-09-28 11:47) Zgłoś naruszenie 123

    ... O KASĘ, o KASĘ ...MISIU ... do Budżetu !!! Najpierw się PRPAGANDOWO daje , a później żeby zapełniać DZIURĘ w Budżecie , ... to się ZABIERA . Przecież nawet NAJCIEMNIESZY z "Ciemnego Ludu " PIS nie wierzy w to, że Państwu chodzi o poprawę zdrowia Polaków. "DOBRA" Zmiana ... to DOJNA Zmiana.

    Odpowiedz
  • Iwona(2017-09-28 12:19) Zgłoś naruszenie 30

    Niech się lepiej wezmą za syrop glukozowo-fruktozowy a nie cukier! I za tłuszcz palmowy a nie sól! Wtedy zgadzam się.

    Odpowiedz
  • rys(2017-09-28 12:49) Zgłoś naruszenie 20

    Podtatk powinien byc od KONSERWANTOW !!

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2017-09-28 13:19) Zgłoś naruszenie 51

    Przepis na okradanie motłochu na numer pt. "zdrowe odżywianie" : zabierz z rynku zdrową żywność (na numer pt. BSE , H5N9 - itd. , itp.) , i wprowadź same toksyczne syfy - a następnie to oPOdatkuj - w trosce o "zdrowie narodu" , ma się rozumieć . Koniaczek ?

    Odpowiedz
  • X(2017-09-28 13:44) Zgłoś naruszenie 20

    To teraz same napoje ze słodzikami zostaną? To na pewno wyjdzie wszystkim na zdrowie

    Odpowiedz
  • deuter(2017-09-28 23:23) Zgłoś naruszenie 30

    Ale kit. Państwo walczy z niezdrową żywnością a amerykanie produkują w fabryce uruchomionej w Polsce syrop glukozowo-fruktozowy, który można spotkać nawet już nawet w wędlinach. Zastępuje się nim zdrowy cukier i to jest dopiero zagrożenie dla zdrowia.

    Odpowiedz
  • zeus89(2017-09-29 08:02) Zgłoś naruszenie 50

    Nałożyć podatek od jedzenia i picia i od jeżdżenia autem od spania też.!!

    Odpowiedz
  • niepolak(2017-10-02 20:31) Zgłoś naruszenie 20

    ******* ich obchodzi co ja jem i moje dzieci. Chcą słodzić herbatę dziesięcioma łyżkami cukru - a proszę bardzo. Zachorują, to od tego jest państwo, żeby ich leczyć - na to będą płacić przez całe życie skłądkę zdrowotną i podatki. Oczywiście, jeśli będą tak głupie aby żyć w tym nienormalnym kraju, który słusznie już raz podzielono między inne.

    Odpowiedz