statystyki

Zamiast podatku od cukru i soli producenci odchudzą produkty na własną rękę

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto02.10.2017, 07:36; Aktualizacja: 02.10.2017, 08:53
sklep, jedzenie, market, zakupy

Producenci już teraz na własną rękę próbują przeprowadzać zmiany w składzie oferowanej żywnościźródło: ShutterStock

Nie będą czekać na podatek od cukru i soli. Opracują rozwiązanie alternatywne. Danina od niezdrowego jedzenia to kierunek, który warto analizować z punktu widzenia polityki zdrowotnej i gospodarczej – informuje Ministerstwo Finansów, deklarując jednocześnie, że obecnie nie prowadzi prac w zakresie jej wprowadzenia.

Resort finansów czeka na ewentualne propozycje w sprawie szczegółowych założeń od Ministerstwa Zdrowia. Z naszych informacji wynika też, że prowadzi analizy dotyczące jej obowiązywania w innych krajach. Resort Konstantego Radziwiłła wolałby z kolei, by kształt i wysokość nowej daniny opracowało MF.

Branża spożywcza wolałaby jednak, by podatek nie wchodził w życie. Zwraca uwagę, że wiele krajów się z niego wycofuje. Dlatego producenci chcą zaproponować rządowi coś na kształt umowy, na podstawie której sami zmniejszą zawartość szkodliwych składników. Podobne rozwiązanie zadziałało w Belgii. Tam przedsiębiorcy podpisali umowę, w której jasno określili, do jakich poziomów obniżą zawartość składników. W Polsce plan jest taki, by m.in. kaloryczność napojów zmalała o 5 proc., w nabiale było o 3 proc. mniej cukrów, a w produktach czekoladowych o 2,5 proc. mniej tłuszczów nasyconych.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane