statystyki

MF zaskoczyło doradców. Do zdradzania sekretów doszło odebranie tajemnicy zawodowej

autor: Mariusz Szulc11.09.2017, 10:23; Aktualizacja: 12.09.2017, 10:31
Nasze Ministerstwo Finansów już pracuje nad wdrożeniem do polskiego prawa przepisów zaproponowanych przez KE

Nasze Ministerstwo Finansów już pracuje nad wdrożeniem do polskiego prawa przepisów zaproponowanych przez KEźródło: ShutterStock

PROBLEM: Kiedy zaczyna się transgraniczna optymalizacja, o której musimy poinformować fiskusa? Czy przed urzędnikami ochroni nas tajemnica zawodowa? Jakie grożą nam sankcje? Takie pytania zadają już sobie doradcy podatkowi, radcy prawni, adwokaci, ale też przedstawiciele banków inwestycyjnych. Wszystko za sprawą Ministerstwa Finansów, które chce implementować dyrektywę zakładającą, że doradca, który wymyśli schemat transgranicznej optymalizacji, będzie musiał sam poinformować o tym fiskusa. Jeśli tego nie zrobi, poniesie konsekwencje. Jako pierwsi informowaliśmy o tych planach, zawartych w piśmie wiceministra Pawła Gruzy skierowanym do przewodniczącej Krajowej Rady Doradców Podatkowych, w DGP 31 sierpnia 2017 r. (nr 168) „Fiskus pierwszy dowie się o optymalizacji”.

Wystarczy, aby doradzili swoim klientom z innego kraju członkowskiego, jak oszczędzić na podatku, a już znajdą się pod lupą fiskusa. O tym, co zaproponowali, powinni powiadomić urzędników i to bardzo szybko. Co ważne, chodzi nie tylko o podatki dochodowe, lecz także inne daniny, np. podatek od spadków i darowizn.

Potem fiskus będzie wymieniał się zgromadzonymi informacjami ze swoim odpowiednikiem z innego państwa członkowskiego. Informacja będzie standaryzowana (w standardzie znajdą się zarówno dane dotyczące „pośrednika”, np. doradcy podatkowego, podatników zaangażowanych w schemat optymalizacyjny, jak i jego szczegóły).

Nad całością procesu czuwać ma Komisja Europejska, która będzie miała dostęp do niektórych wymienianych danych.

Pospieszny projekt

Takie reguły zaproponowano w czerwcowym projekcie unijnej dyrektywy, który nakazuje ujawniać podejrzane transgraniczne schematy optymalizacyjne. [schemat] Wynika z niego, że eksperci będą musieli powiadomić fiskusa o podejrzanych transgranicznych schematach optymalizacyjnych w ciągu pięciu dni od ich zaproponowania klientom. Potem urzędnicy wymienią się wiedzą z innym zainteresowanym państwem. Jeśli ekspert ukryje przed nimi optymalizację, to narazi się na sankcje. Projekt miałby wejść w życie 1 stycznia 2019 r., a od tej daty poszczególne kraje wymieniałyby się zgromadzonymi informacjami co 3 miesiące.

O schemacie optymalizacyjnym trzeba będzie powiadomić fiskusa m.in., gdy:


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • XYZ(2017-09-12 08:31) Zgłoś naruszenie 00

    Ha ha ha... Biedni oszuści podatkowi, nie będą mieli wsparcia doradców podatkowych. Smutne baaaarrrdzooo smutne :)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane