statystyki

Światła: Nie musimy czekać z ograniczaniem tajemnicy zawodowej

autor: Agnieszka Pokojska09.10.2017, 07:19; Aktualizacja: 09.10.2017, 08:39
Nie widzę powodu, aby organy podatkowe miały czekać, aż podatnik zacznie wdrażać schemat optymalizacyjny. Naszym zdaniem jeżeli nie będzie on agresywny, to ani doradcy, ani sami podatnicy nie będą obawiać się pokazać go władzom podatkowym.

Nie widzę powodu, aby organy podatkowe miały czekać, aż podatnik zacznie wdrażać schemat optymalizacyjny. Naszym zdaniem jeżeli nie będzie on agresywny, to ani doradcy, ani sami podatnicy nie będą obawiać się pokazać go władzom podatkowym.źródło: ShutterStock

- Jeżeli schemat nie będzie stanowił agresywnej optymalizacji podatkowej, to ani doradcy, ani sami podatnicy nie będą musieli obawiać się pokazania go szefowi KAS - mówi Filip Światła.

Ministerstwo Finansów chce nałożyć na pośredników, np. doradców podatkowych, obowiązek powiadamiania fiskusa o transgranicznych schematach optymalizacyjnych. Resort nie czeka na zmiany w unijnej dyrektywie (w sprawie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania 2011/16/UE). Dlaczego się tak spieszy?

Nie musimy czekać na Komisję Europejską. Prace koncepcyjne nad wprowadzeniem obowiązku raportowania schematów optymalizacyjnych rozpoczęliśmy, zanim Bruksela zaprezentowała swoje prace nad dyrektywą. Jeżeli uda nam się sprawnie poprowadzić prace w tym zakresie, to szybko dołączymy do kilku państw europejskich, które już mają takie prawo, jak choćby Zjednoczone Królestwo, Irlandia czy Portugalia.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane