statystyki

Jak zaksięgować rozliczenia z komornikiem w jednostce budżetowej

autor: Elżbieta Gaździk11.09.2017, 10:25; Aktualizacja: 11.09.2017, 10:36
podatki, pieniądze

Komornik jest zobowiązany rozliczyć zaliczkę w terminie miesiąca od dnia poczynienia wydatków, na które była przeznaczona, i zwrócić jej niewykorzystaną częśćźródło: ShutterStock

W związku z brakiem zapłaty należności wynikającej z uzyskanego przez jednostkę nakazu zapłaty kierownik jednostki podjął decyzję o skierowaniu wierzytelności na drogę postępowania egzekucyjnego. Komornik w odpowiedzi na skierowany wniosek o wszczęcie egzekucji wezwał jednostkę do uiszczenia zaliczki na:

Wynagrodzenie komornika za poszukiwanie majątku dłużnika

W przypadku gdy wierzyciel we wniosku o egzekucję nie wskaże majątku pozwalającego na zaspokojenie świadczenia, komornik wzywa dłużnika do złożenia wykazu majątku lub innych wyjaśnień niezbędnych do przeprowadzenia egzekucji (art. 801 kodeksu postępowania cywilnego, dalej: k.p.c.). Złożenie przez dłużnika wykazu majątku następuje pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. W przypadku gdy w drodze czynności opisanych powyżej nie ma możliwości ustalenia majątku dłużnika pozwalającego na zaspokojenie świadczenia, do którego może być skierowana egzekucja, wierzyciel może zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika (art. 8012 k.p.c.).

Zlecenie komornikowi poszukiwania majątku może nastąpić za opłatą stałą określoną w art. 53a ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. W przypadku nieuiszczenia przez wierzyciela opłaty w terminie siedmiu dni od otrzymania wezwania komornik zwraca wniosek zawierający zlecenie poszukiwania majątku.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane