Warto rozważyć wystąpienie o APA również w prostych sprawach [WYWIAD]

autor: Łukasz Zalewski08.09.2017, 19:00
Aneta Błażejewska-Gaczyńska

Aneta Błażejewska-Gaczyńska lider zespołu cen transferowych EY, partner w dziale doradztwa podatkowego EYźródło: Materiały Prasowe

- Polska procedura APA jest dobra. Choć długotrwała, bo dużo czasu zajmuje zbieranie informacji i wyjaśnianie stanu faktycznego, daje podatnikowi komfort w razie kontroli fiskusa - uważa Aneta Błażejewska-Gaczyńska lider zespołu cen transferowych EY, partner w dziale doradztwa podatkowego EY.

Na czym polega polska specyfika uprzednich porozumień cenowych (APA)?

Różne kraje mają różne podejście do APA. W niektórych krajach procedura trwa krótko i opiera się na przedstawionym wniosku, trochę jak nasze interpretacje podatkowe. W Polsce przed wydaniem decyzji APA organy podatkowe chcą dokładnie wyjaśnić dany przypadek, analizując stan faktyczny próbują go dobrze zrozumieć.

To dobrze?

W mojej ocenie tak. Plusem tego podejścia jest to, że organy rzetelnie podchodzą do wyjaśnienia stanu faktycznego – przeprowadzają wywiady ze spółką, proszą o przedstawienie różnych materiałów źródłowych potwierdzających tezy zawarte we wniosku o wydanie APA. Organ wydając decyzję, bierze w pewnym sensie odpowiedzialność za analizę i interpretację stanu faktycznego, który dokładnie badał. To nie jest tak jak w przypadku interpretacji indywidualnych, gdzie organ bazuje jedynie na wniosku podatnika.

A co jest minusem polskiej procedury? Długość jej trwania?

Na pewno tak. Zgodnie z przepisami jednostronne postępowania powinny trwać pół roku, a dwustronne rok. Rzeczywistość znacznie odbiega od tych założeń. Ministerstwo Finansów może myśleć, że kilka porozumień rocznie to sporo, ale przedsiębiorcy twierdzą, że to mało, i mają rację. Jesteśmy dużym rynkiem i potrzeby są większe. Jeśli spojrzeć na statystyki europejskie z 2015 r., to kilkadziesiąt APA wydali Czesi, kilkanaście Węgrzy, w przypadku Polski jest to sześć decyzji. W krajach Europy Zachodniej dominują Holendrzy, którzy wydają po kilkaset APA rocznie, choć w przypadku tego kraju procedura jest specyficzna, ale Hiszpania, Francja czy Włosi także są dość skuteczni w liczbie wydanych decyzji, zazwyczaj kilkunastu lub więcej rocznie. Zbliżone do nas statystyki pokazują z kolei Niemcy.

Jakie są różnice?

W krajach takich jak Holandia dialog między fiskusem a podatnikiem jest tradycją. Podatnik może po prostu iść i otwarcie porozmawiać o swojej sprawie. Wynika to z mniej sformalizowanej procedury komunikacji organów podatkowych z biznesem. Bogate doświadczenia i przygotowanie merytoryczne urzędników dają im swobodę rozmów i oceny zagadnień biznesowych, jakich dotyczą APA, w trakcie spotkań z podatnikami. Szybciej są w stanie wyrobić sobie opinię i ocenić merytorycznie sprawę.

Zupełnie inna jest polityka podatkowa Holandii, a samo APA ma raczej charakter opinii potwierdzającej przedstawione przez biznes założenia niż formalnej decyzji administracyjnej. Niezależnie od polityki podatkowej danego państwa, sprawne i otwarte organy podatkowe mogą dać korzyści obu stronom. W Polsce przydałoby się więcej możliwości bieżącego dialogu z organami podatkowymi. Z tego, co słyszymy, taki jest kierunek MF, a usprawnienie procedury APA jest jednym z elementów tej strategii.

Jak pani ocenia tę polską procedurę?

Jest ona długotrwała, ale daje podatnikowi pewność, że decyzja APA dotyczy faktycznie sytuacji opisanej przez spółkę i fiskus w razie kontroli jej nie zakwestionuje. Szybkie procedury, które są zbliżone w istocie do interpretacji indywidualnych, mogłyby często dawać pozorny komfort podatnikowi. W praktyce niektóre interpretacje są przecież kwestionowane, bo okazuje się, że stan faktyczny nie był precyzyjnie opisany.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • mmm(2017-09-11 01:20) Zgłoś naruszenie 00

    APA czyli American Pale Ale. Bardzo dobre piwo. I ma pani rację. Każde państwo ma inne podejście do APA :)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane