statystyki

Brak zarejestrowania spółki to jeszcze nie powód niepobrania daniny

autor: Patrycja Dudek07.09.2017, 07:24; Aktualizacja: 07.09.2017, 08:00
Spór w tej sprawie toczyła z fiskusem notariusz, na którą ustawa nakłada obowiązek pobrania i odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Spór w tej sprawie toczyła z fiskusem notariusz, na którą ustawa nakłada obowiązek pobrania i odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych.źródło: ShutterStock

Notariusz, który sporządza umowę spółki, np. komandytowej, musi pobrać PCC od wspólników – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Spór w tej sprawie toczyła z fiskusem notariusz, na którą ustawa nakłada obowiązek pobrania i odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Rejent miała wątpliwości, w jaki sposób ma wypełnić swoją powinność, skoro zgodnie z art. 4 pkt 9 ustawy o PCC obowiązek podatkowy ciąży na spółce (w tym wypadku chodziło o spółkę komandytową), a ta powstaje dopiero z chwilą wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (art. 109 par. 1 kodeksu spółek handlowych).

W tej sytuacji notariusz uznała, że nie może pobrać podatku od wspólników, bo to nie oni są podatnikami. Co więcej, uważała, że nie może pobrać podatku już po zawarciu umowy spółki i jej zarejestrowaniu, bo dokonanie czynności cywilnoprawnej wymaga wcześniejszej zapłaty PCC.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził jednak, że obowiązek podatkowy powstaje już w chwili dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli w tym wypadku – w momencie zawarcia umowy spółki w formie aktu notarialnego. Nie jest więc uzależniony od wpisania spółki do sądowego rejestru. Dodał, że skoro obowiązek podatkowy spoczywa na spółce, to w dniu podpisania jej umowy przed notariuszem podatek powinni pokryć wspólnicy. Na potwierdzenie powołał art. 109 par. 2 kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym osoby działające w imieniu spółki po jej zawiązaniu, a przed jej wpisem do rejestru, odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania.


Pozostało jeszcze 29% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane