statystyki

Brak zarejestrowania spółki to jeszcze nie powód niepobrania daniny

autor: Patrycja Dudek07.09.2017, 07:24; Aktualizacja: 07.09.2017, 08:00
Spór w tej sprawie toczyła z fiskusem notariusz, na którą ustawa nakłada obowiązek pobrania i odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Spór w tej sprawie toczyła z fiskusem notariusz, na którą ustawa nakłada obowiązek pobrania i odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych.źródło: ShutterStock

Notariusz, który sporządza umowę spółki, np. komandytowej, musi pobrać PCC od wspólników – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Spór w tej sprawie toczyła z fiskusem notariusz, na którą ustawa nakłada obowiązek pobrania i odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Rejent miała wątpliwości, w jaki sposób ma wypełnić swoją powinność, skoro zgodnie z art. 4 pkt 9 ustawy o PCC obowiązek podatkowy ciąży na spółce (w tym wypadku chodziło o spółkę komandytową), a ta powstaje dopiero z chwilą wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (art. 109 par. 1 kodeksu spółek handlowych).

W tej sytuacji notariusz uznała, że nie może pobrać podatku od wspólników, bo to nie oni są podatnikami. Co więcej, uważała, że nie może pobrać podatku już po zawarciu umowy spółki i jej zarejestrowaniu, bo dokonanie czynności cywilnoprawnej wymaga wcześniejszej zapłaty PCC.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził jednak, że obowiązek podatkowy powstaje już w chwili dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli w tym wypadku – w momencie zawarcia umowy spółki w formie aktu notarialnego. Nie jest więc uzależniony od wpisania spółki do sądowego rejestru. Dodał, że skoro obowiązek podatkowy spoczywa na spółce, to w dniu podpisania jej umowy przed notariuszem podatek powinni pokryć wspólnicy. Na potwierdzenie powołał art. 109 par. 2 kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym osoby działające w imieniu spółki po jej zawiązaniu, a przed jej wpisem do rejestru, odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane