statystyki

To, co raz wyłączone z PCC, nie może być później opodatkowane

autor: Patrycja Dudek20.09.2017, 16:00
Pieniądze, kalkulator

Spór toczył się jednak o skutki związane z przekształceniem spółki kapitałowej w osobową – czy w związku z tym należny stanie się podatek od nieopodatkowanego wkładuźródło: ShutterStock

 Przy przekształceniu spółki kapitałowej w osobową fiskus nie może żądać podatku od wkładu, który był wcześniej wyłączony z opodatkowania – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Zastrzegł jednak, że nie chodzi o sytuację, gdy nieopodatkowany wkład znajduje się na kapitale zapasowym spółki przekształcanej, tylko o taką, gdy jest on ulokowany na jej kapitale zakładowym. Zdaniem sądu jest to sytuacja inna niż ta, która była przedmiotem uchwały NSA z 15 maja 2017 r. (sygn. akt II FPS 1/17), po której zapadł niekorzystny dla podatników wyrok z 2 sierpnia 2017 r. (sygn. akt II FSK 3697/14). Z orzeczenia tego wynikało, że to, co znajduje się na kapitale zapasowym spółki kapitałowej i z woli ustawodawcy nie było przy jej tworzeniu opodatkowane (art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o PCC), powinno zostać objęte podatkiem przy przekształceniu w spółkę osobową.

Tym razem również chodziło o spółkę kapitałową, która zamierzała przekształcić się w spółkę osobową. Przed przekształceniem zamierzała ona jednak podwyższyć swój kapitał zakładowy (nie zapasowy). Miało to nastąpić poprzez wniesienie udziałów innej spółki kapitałowej, dających w niej większość głosów. Sama ta operacja nie byłaby objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych – wynika to z art. 2 pkt 6 lit. c ustawy o PCC, który zawiera stosowne wyłączenie z opodatkowania.

Spór toczył się jednak o skutki związane z przekształceniem spółki kapitałowej w osobową – czy w związku z tym należny stanie się podatek od nieopodatkowanego wkładu.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane