statystyki

To, co raz wyłączone z PCC, nie może być później opodatkowane

autor: Patrycja Dudek20.09.2017, 16:00
Pieniądze, kalkulator

Spór toczył się jednak o skutki związane z przekształceniem spółki kapitałowej w osobową – czy w związku z tym należny stanie się podatek od nieopodatkowanego wkładuźródło: ShutterStock

 Przy przekształceniu spółki kapitałowej w osobową fiskus nie może żądać podatku od wkładu, który był wcześniej wyłączony z opodatkowania – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Zastrzegł jednak, że nie chodzi o sytuację, gdy nieopodatkowany wkład znajduje się na kapitale zapasowym spółki przekształcanej, tylko o taką, gdy jest on ulokowany na jej kapitale zakładowym. Zdaniem sądu jest to sytuacja inna niż ta, która była przedmiotem uchwały NSA z 15 maja 2017 r. (sygn. akt II FPS 1/17), po której zapadł niekorzystny dla podatników wyrok z 2 sierpnia 2017 r. (sygn. akt II FSK 3697/14). Z orzeczenia tego wynikało, że to, co znajduje się na kapitale zapasowym spółki kapitałowej i z woli ustawodawcy nie było przy jej tworzeniu opodatkowane (art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o PCC), powinno zostać objęte podatkiem przy przekształceniu w spółkę osobową.

Tym razem również chodziło o spółkę kapitałową, która zamierzała przekształcić się w spółkę osobową. Przed przekształceniem zamierzała ona jednak podwyższyć swój kapitał zakładowy (nie zapasowy). Miało to nastąpić poprzez wniesienie udziałów innej spółki kapitałowej, dających w niej większość głosów. Sama ta operacja nie byłaby objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych – wynika to z art. 2 pkt 6 lit. c ustawy o PCC, który zawiera stosowne wyłączenie z opodatkowania.

Spór toczył się jednak o skutki związane z przekształceniem spółki kapitałowej w osobową – czy w związku z tym należny stanie się podatek od nieopodatkowanego wkładu.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane