Operacja nie mieści się w zakresie ulgi rehabilitacyjnej

autor: Łukasz Zalewski06.09.2017, 16:00
Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2011 r. doznała urazu stawu kolanowego. Pierwsza operacja nic nie pomogła, przeciwnie – stała się przyczyną kolejnych problemów, bo pojawiły się zrosty.

Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2011 r. doznała urazu stawu kolanowego. Pierwsza operacja nic nie pomogła, przeciwnie – stała się przyczyną kolejnych problemów, bo pojawiły się zrosty.źródło: ShutterStock

Operacja jest procedurą leczniczą, a nie zabiegiem rehabilitacyjnym, dlatego wydatku na nią nie można odliczyć od dochodu – orzekł wczoraj WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2011 r. doznała urazu stawu kolanowego. Pierwsza operacja nic nie pomogła, przeciwnie – stała się przyczyną kolejnych problemów, bo pojawiły się zrosty. W związku z tym konieczne były następne operacje, polegające na usunięciu zrostów. W sumie było ich aż 10.

Kobieta płaciła za nie z własnej kieszeni. Chciała odliczyć te wydatki w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Uważała, że ma do tego prawo, ponieważ jest osobą niepełnosprawną, a zabiegi należy uznać za rehabilitację.

Powołała się m.in. na uzasadnienie wyroku NSA z 17 marca 2011 r. (sygn. akt II FSK 1927/09), który dotyczył zabiegu chirurgicznego. NSA orzekł wtedy, że jeżeli zabieg chirurgiczny stanowi niezbędny i konieczny element, zmierzający do przywrócenia ograniczonych funkcji, zmniejszenia następstw nieodwracalnych zmian lub wyrównania ich w takim stopniu, aby poszkodowanemu przywrócić społecznie przydatną sprawność, to stanowi on część rehabilitacji. NSA dodał, że ocena, jakie zabiegi wchodzą w zakres zabiegów rehabilitacyjnych lub leczniczo-rehabilitacyjnych, wykracza poza kompetencje organów podatkowych i należy do lekarza specjalisty.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane