statystyki

Operacja nie mieści się w zakresie ulgi rehabilitacyjnej

autor: Łukasz Zalewski06.09.2017, 16:00
Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2011 r. doznała urazu stawu kolanowego. Pierwsza operacja nic nie pomogła, przeciwnie – stała się przyczyną kolejnych problemów, bo pojawiły się zrosty.

Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2011 r. doznała urazu stawu kolanowego. Pierwsza operacja nic nie pomogła, przeciwnie – stała się przyczyną kolejnych problemów, bo pojawiły się zrosty.źródło: ShutterStock

Operacja jest procedurą leczniczą, a nie zabiegiem rehabilitacyjnym, dlatego wydatku na nią nie można odliczyć od dochodu – orzekł wczoraj WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2011 r. doznała urazu stawu kolanowego. Pierwsza operacja nic nie pomogła, przeciwnie – stała się przyczyną kolejnych problemów, bo pojawiły się zrosty. W związku z tym konieczne były następne operacje, polegające na usunięciu zrostów. W sumie było ich aż 10.

Kobieta płaciła za nie z własnej kieszeni. Chciała odliczyć te wydatki w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Uważała, że ma do tego prawo, ponieważ jest osobą niepełnosprawną, a zabiegi należy uznać za rehabilitację.

Powołała się m.in. na uzasadnienie wyroku NSA z 17 marca 2011 r. (sygn. akt II FSK 1927/09), który dotyczył zabiegu chirurgicznego. NSA orzekł wtedy, że jeżeli zabieg chirurgiczny stanowi niezbędny i konieczny element, zmierzający do przywrócenia ograniczonych funkcji, zmniejszenia następstw nieodwracalnych zmian lub wyrównania ich w takim stopniu, aby poszkodowanemu przywrócić społecznie przydatną sprawność, to stanowi on część rehabilitacji. NSA dodał, że ocena, jakie zabiegi wchodzą w zakres zabiegów rehabilitacyjnych lub leczniczo-rehabilitacyjnych, wykracza poza kompetencje organów podatkowych i należy do lekarza specjalisty.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane