Decyzja fiskusa niewykonalna, a obywatel ma problem

autor: Agnieszka Pokojska04.09.2017, 07:26; Aktualizacja: 04.09.2017, 08:46
"Obecnie organy podatkowe nie chcą wydawać takich zaświadczeń w sytuacji, gdy wojewódzki sąd administracyjny stwierdził, że zarzuty organu wobec podatnika były bezprawne."

"Obecnie organy podatkowe nie chcą wydawać takich zaświadczeń w sytuacji, gdy wojewódzki sąd administracyjny stwierdził, że zarzuty organu wobec podatnika były bezprawne."źródło: ShutterStock

- Urząd skarbowy nie wystawi firmie zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami, mimo że wojewódzki sąd administracyjny uznał, że decyzja organu ma rażące wady - mówi Elżbieta Mucha w rozmowie z DGP.

Ministerstwo Finansów stawia na walkę z wyłudzeniami, ale czasami rykoszetem dostają uczciwi podatnicy. Czy takie osoby będą miały problem z uzyskaniem zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami, jeżeli fiskus niesłusznie wymierzył im daninę?

Tak, obecnie organy podatkowe nie chcą wydawać takich zaświadczeń w sytuacji, gdy wojewódzki sąd administracyjny stwierdził, że zarzuty organu wobec podatnika były bezprawne. Natomiast na potwierdzenie stanowiska WSA przez Naczelny Sąd Administracyjny można czekać latami.

W tym czasie firma nie może normalnie funkcjonować i brać np. udziału w przetargach. Co więcej, organy podatkowe w niektórych postępowaniach wręcz wymagają od podatników uwiarygodnienia, że kontrahent nie zalegał z podatkami – i czy posiada zaświadczenie o niezaleganiu.

To oczywiste, że fiskus dąży do tego, by na rynku działały tylko podmioty rzetelnie rozliczające się z danin.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane