statystyki

Palety opodatkowane tak samo, jak dostawa towarów

autor: Jolanta Rajewska04.09.2017, 07:26; Aktualizacja: 04.09.2017, 08:48
Koszty palet powinny zwiększać podstawę opodatkowania z tytułu dostawy wyrobów i być opodatkowane tą samą stawką podatku VAT w myśl art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT.

Koszty palet powinny zwiększać podstawę opodatkowania z tytułu dostawy wyrobów i być opodatkowane tą samą stawką podatku VAT w myśl art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT.źródło: ShutterStock

Koszt zbycia palety powinien zwiększać wartość podstawy opodatkowania sprzedawanych wyrobów – tak orzekł NSA.

W rozpatrywanej sprawie chodziło o spółkę zajmującą się produkcją farb oraz produktów do ochrony i pielęgnacji drewna. Towary przez nią sprzedawane były opodatkowane różnymi stawkami podatku VAT, tj. 23 proc. i 8 proc. Spółka, poza własnymi produktami, zbywała także palety wielokrotnego użytku. Były one traktowane jako odrębny towar wykazywany w osobnej pozycji na fakturze i opodatkowany stawką podstawową 23 proc. Firma argumentowała, że palety nie były niezbędne do sprzedaży wyrobów, gdyż nie musiały być one na nich umieszczane. Zbycie palet nie było więc szczególnie istotne dla pełnej realizacji dostawy.

W związku z powyższym spółka zwróciła się do fiskusa z zapytaniem, czy postępuje prawidłowo, nie wliczając wartości palet do podstawy opodatkowania sprzedawanych wyrobów. Powoływała się przy tym na art. 29a, a w szczególności ust. 6 i 11 ustawy o VAT. Zgodnie z nim podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi pełną kwotę wynagrodzenia należną dostawcy, w tym także koszty dodatkowe, np. opakowań. Przy czym nie uwzględnia się ich, jeżeli dostawa produktów dokonywana była w opakowaniach zwrotnych, za które została pobrana kaucja. W ocenie firmy paleta nie stanowi opakowania, ponieważ jest to towar wielokrotnego użytku.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane