Kiedy składać deklaracje VAT UE: Czy tylko w przypadku sprzedaży usług do Unii Europejskiej?

autor: Łukasz Zalewski04.09.2017, 08:35; Aktualizacja: 04.09.2017, 09:32
Zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy VAT podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych czynnościach o charakterze wewnątrzwspólnotowym.

Zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy VAT podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych czynnościach o charakterze wewnątrzwspólnotowym.źródło: ShutterStock

PROBLEM: W formularzu deklaracji VAT UE widnieje rubryka dotycząca rozliczenia z „wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług” - bez określenia kierunku tej usługi, tak jak ma to miejsce w przypadku towarów (dostawa/nabycie). W związku z tym podatniczka spotkała się ze sprzecznymi interpretacjami co do obowiązku składania deklaracji VAT UE w przypadku nabycia usług spoza Polski. Niektórzy twierdzą, że w przypadku nabycia usług z krajów UE nie ma obowiązku ich składania. Czy faktycznie nie ma takiego obowiązku?

Izba Administracji Skarbowej w Katowicach odpowiedziała DGP

Mając na uwadze obowiązujące przepisy, możemy tylko powtórzyć za ustawą z 11 marca 2014 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221), że zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 4 podatnicy, o których mowa w art. 15, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz:

¦ podatników podatku od wartości dodanej lub

¦ osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,

- świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0 proc., dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca - zwane dalej „informacjami podsumowującymi”.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane