statystyki

NSA nie zmienia zdania w sprawie kosztów aplikacji

autor: Karina Piątek14.08.2017, 07:58; Aktualizacja: 14.08.2017, 10:07
Podczas rozprawy przed NSA podatnik (radca prawny) nie krył, że zna orzecznictwo, ale – jak powiedział – nie zgadza się z nim i chciałby przekonać sąd, że to błędna wykładnia.

Podczas rozprawy przed NSA podatnik (radca prawny) nie krył, że zna orzecznictwo, ale – jak powiedział – nie zgadza się z nim i chciałby przekonać sąd, że to błędna wykładnia.źródło: ShutterStock

Wydatki na własną aplikację prawniczą nie są kosztem uzyskania przychodów po otwarciu kancelarii – stwierdził NSA. Podtrzymał tym samym dotychczasową, jednolitą linię orzeczniczą w tej kwestii.

Podczas rozprawy przed NSA podatnik (radca prawny) nie krył, że zna orzecznictwo, ale – jak powiedział – nie zgadza się z nim i chciałby przekonać sąd, że to błędna wykładnia. Sąd kasacyjny nie odstąpił jednak od ugruntowanej wykładni. Nie znalazł argumentów, które pozwoliłyby mu to zrobić – uzasadniał wyrok sędzia Andrzej Jagiełło.

NSA nie miał wątpliwości, że warunkiem koniecznym do uzyskania tytułu radcy prawnego jest odbycie aplikacji. – Jednakże obligatoryjne wydatki związane z jej odbywaniem nie powstały w ścisłym związku z ewentualnym, niepewnym przychodem z przyszłej działalności gospodarczej – powiedział sędzia Jagiełło.

Podatnik zamierzał odliczyć następujące opłaty: za egzamin wstępny, wpisową, roczne oraz za egzamin końcowy. Argumentował, że były to wydatki racjonalne i uzasadnione gospodarczo, bo odbycie aplikacji radcowskiej jest ustawowym warunkiem uzyskania uprawnień zawodowych i uruchomienia własnej kancelarii. – Nie tylko może przyczynić się do osiągnięcia przychodów z planowanej działalności, ale jest wręcz nieuniknione – przekonywał. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził jednak, że aby wydatki były kosztem uzyskania przychodów z działalności gospodarczej, muszą być związane z tą działalnością.

Tymczasem podatnik ponosił wydatki w czasie, kiedy nie prowadził jeszcze działalności gospodarczej. Nie były więc one związane ze źródłem przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza – stwierdził organ.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Mecenas(2017-08-14 18:50) Zgłoś naruszenie 00

    WSA i NSA orzekają na takiej zasadzie, że jak wpłynie jakaś sprawa, najpierw każą asystentom przekopywać orzecznictwo celem sprawdzenia, czy już nie było przedmiotowych orzeczeń. Jak są, i jak się powtarzają, to po prostu kolejny raz je przepisują. A więc warto iść do WSA i NSA tylko wtedy jak orzekają pierwszy raz w danej sytuacji prawnej....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane