statystyki

NSA nie zmienia zdania w sprawie kosztów aplikacji

autor: Karina Piątek14.08.2017, 07:58; Aktualizacja: 14.08.2017, 10:07
Podczas rozprawy przed NSA podatnik (radca prawny) nie krył, że zna orzecznictwo, ale – jak powiedział – nie zgadza się z nim i chciałby przekonać sąd, że to błędna wykładnia.

Podczas rozprawy przed NSA podatnik (radca prawny) nie krył, że zna orzecznictwo, ale – jak powiedział – nie zgadza się z nim i chciałby przekonać sąd, że to błędna wykładnia.źródło: ShutterStock

Wydatki na własną aplikację prawniczą nie są kosztem uzyskania przychodów po otwarciu kancelarii – stwierdził NSA. Podtrzymał tym samym dotychczasową, jednolitą linię orzeczniczą w tej kwestii.

Podczas rozprawy przed NSA podatnik (radca prawny) nie krył, że zna orzecznictwo, ale – jak powiedział – nie zgadza się z nim i chciałby przekonać sąd, że to błędna wykładnia. Sąd kasacyjny nie odstąpił jednak od ugruntowanej wykładni. Nie znalazł argumentów, które pozwoliłyby mu to zrobić – uzasadniał wyrok sędzia Andrzej Jagiełło.

NSA nie miał wątpliwości, że warunkiem koniecznym do uzyskania tytułu radcy prawnego jest odbycie aplikacji. – Jednakże obligatoryjne wydatki związane z jej odbywaniem nie powstały w ścisłym związku z ewentualnym, niepewnym przychodem z przyszłej działalności gospodarczej – powiedział sędzia Jagiełło.

Podatnik zamierzał odliczyć następujące opłaty: za egzamin wstępny, wpisową, roczne oraz za egzamin końcowy. Argumentował, że były to wydatki racjonalne i uzasadnione gospodarczo, bo odbycie aplikacji radcowskiej jest ustawowym warunkiem uzyskania uprawnień zawodowych i uruchomienia własnej kancelarii. – Nie tylko może przyczynić się do osiągnięcia przychodów z planowanej działalności, ale jest wręcz nieuniknione – przekonywał. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził jednak, że aby wydatki były kosztem uzyskania przychodów z działalności gospodarczej, muszą być związane z tą działalnością.

Tymczasem podatnik ponosił wydatki w czasie, kiedy nie prowadził jeszcze działalności gospodarczej. Nie były więc one związane ze źródłem przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza – stwierdził organ.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Mecenas(2017-08-14 18:50) Zgłoś naruszenie 00

    WSA i NSA orzekają na takiej zasadzie, że jak wpłynie jakaś sprawa, najpierw każą asystentom przekopywać orzecznictwo celem sprawdzenia, czy już nie było przedmiotowych orzeczeń. Jak są, i jak się powtarzają, to po prostu kolejny raz je przepisują. A więc warto iść do WSA i NSA tylko wtedy jak orzekają pierwszy raz w danej sytuacji prawnej....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane